DAKAR 2017 – ETAP 7

Wreszcie prawdziwy Dakar! – tak o 7 etapie mówili dakarowi starzy wyjadacze, którzy na trasach tego rajdu z niecierpliwością czekają na piasek, dużo piasku. Na 7 etapie mieli tego piasku pod dostatkiem, choć oes został skrócony i zmodyfikowany. Na tej pierwszej części etapu maratońskiego do głosu doszli właśnie ci, którzy są za pan brat z wydmami i Dakarem w ogóle – za wyjątkiem motocyklisty Ricky’ego Brabeca, który w zaledwie drugim występie w tym rajdzie odniósł swoje pierwsze dakarowe zwycięstwo etapowe. „Wygranym” na tym oesie był także w pewnym sensie polski kierowca jednoślada, Adam Tomiczek, który na 7 etapie także wykręcił swoją dakarową życiówkę. Natomiast na fotelu lidera klasyfikacji ciężarówek wciąż zasiada inny Polak, Darek Rodewald, którego załoga na czele z Gerardem de Rooyem utrzymała prowadzenie w rajdzie.

Kapryśna boliwijska pogoda po raz kolejny pokrzyżowała plany organizatorom. Z powodu obfitego deszczu postanowili oni skrócić i zmodyfikować pierwszą część etapu maratońskiego, wiodącą z La Paz do Uyuni. Sam oes miał zaledwie 161km (141km dla ciężarówek), ale żeby do niego dotrzeć, zawodnicy musieli przejechać 400km dojazdówki, a po nim dotrzeć na biwak kolejną, 240-kilometrową. Po tak długiej trasie też nie mieli szansy odpocząć – jak na etap maratoński przystało, serwisują swoje pojazdy samodzielnie. Zmiana trasy zaś przysporzyła nerwów kibicom śledzącym zmagania zawodników, gdyż nie pojawiali się oni na kolejnych waypointach, a wyniki dostępne były dopiero na mecie. Polscy kibice mieli jednak na co czekać – miłą niespodziankę sprawił bowiem nasz dakarowy debiutant, Adam Tomiczek.

Stawka zawodników na półmetku Dakaru 2017 jest już dość mocno przerzedzona. Do startu etapu 7 stanęło 110 motocyklistów, 25 quadowców, 62 załogi samochodowe, 5 załóg UTV oraz 48 ciężarówek. W grze nadal pozostaje 7 Polaków – Adam Tomiczek, Paweł Stasiaczek, Rafał Sonik, Kamil Wiśniewski, Kuba Przygoński, Darek Rodewald i Michał Wrzos, a pod polską banderą podróżuje także Xavier Panseri, czyli mocno zadomowiony w naszym kraju Francuz. Czyli w sumie Polaków jest 7,5 😉 Ten skład nie zmienił się także po 7 etapie.

MOTOCYKLE

Na 6 rozegranych etapów 6 różnych motocyklistów triumfowało na oesach – taki jest motocyklowy bilans po 7 etapie. Tym razem najszybszy na odcinku był jadący swój drugi Dakar Amerykanin Ricky Brabec (9 miejsce w 2016). Dopiero teraz jednak udało mu się wywalczyć pierwsze w życiu dakarowe zwycięstwo etapowe. To jednak nie wystarczyło, by sięgnąć również po palmę pierwszeństwa w generalce – awansował on jedynie z 21 na 13 miejsce. Również wicelider klasyfikacji 7 etapu, Paulo Goncalves, jedynie awansował o oczko w generalce – z 9 na 8. Natomiast dzięki 3 czasowi uzyskanemu na poniedziałkowym odcinku fotel lidera motocyklowej stawki utrzymał Sam Sunderland. Reszta składu podium także pozostała bez zmian – srebro wciąż należy do Chilijczyka Pablo Qunintanilli (8 miejsce na etapie 7), a brązu z rąk nie wypuścił Francuz Adrien van Beveren (9 miejsce na etapie 7).

W pierwszej części etapu maratońskiego fantastycznie spisał się z kolei polski debiutant Adam Tomiczek, który w poniedziałek wykręcił rewelacyjny 15 czas, a dzięki karom dla dwóch rywali – de Soultraita i Nosiglii Jagera – w klasyfikacji odcinka widnieje na szczęśliwym 13 miejscu. To młodemu Polakowi dało awans z 43 na 40 pozycję w generalce. Swoją 81 pozycję po tym oesie utrzymał natomiast jego starszy kolega, Paweł Stasiaczek. Na 7 etapie zaś zanotował całkiem niezły 69 czas.

sunderland

Sam Sunderland walczy o swoje pierwsze w życiu dakarowe zwycięstwo

Wyniki etapu 7: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/stage-bikes.html

Generalka po 7 etapie: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/overall-bikes.html

QUADY

Wygląda na to, że chrapkę na wygraną w tegorocznym Dakarze w kategorii quadów ma Rosjanin Sergey Karyakin, który w ubiegłym roku rajd zakończył tuż za podium, na 4 miejscu. Po chwilowej „abdykacji” z tronu, po 7 etapie na niego powrócił, wygrywając wreszcie także oes (przypomnijmy, że po 4 etapie zajmował 1 miejsce w generalce mimo tego, że żadnego etapu nie wygrał). O niemal 3 minuty wyprzedził on na tym etapie Axela Dutrie, który z 2 miejscem na oesie utrzymał się na 3 miejscu w generalce, ale już dosłownie depcze po piętach wiceliderowi stawki, Simonowi Vitse (4 miejsce na etapie 7), gdyż tych dwóch Francuzów dzielą zaledwie 4 sekundy. Vitse natomiast na tę 2 pozycję został zepchnięty przez Karyakina, który przejął po nim prowadzenie w rajdzie. 3 miejsce na oesie natomiast wywalczył sobie sympatyczny Chilijczyk, zwycięzca z 2014, Ignacio Casale, ale on tylko utrzymał 4 miejsce w generalce, zaś do podium traci nadal ponad 10,5 minuty.

Spośród naszych dwóch reprezentantów w kategorii quadów to znów debiutujący Kamil Wiśniewski pokonał weterana Rafała Sonika. Zajął on na tym etapie 11 miejsce, zaś Sonik znalazł się o dwa oczka niżej w klasyfikacji odcinka. Dzięki temu także Wiśniewski awansował w generalce z 16 na 14 miejsce. Sonik natomiast zachował swoje 10 miejsce.

wisniewski

Kamil Wiśniewski świetnie sobie radzi w swoim debiutanckim Dakarze – 14 miejsce po 7 etapach!

Wyniki etapu 7: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/stage-quads.html

Generalka po 7 etapie: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/overall-quads.html

SAMOCHODY

Peugeot, Peugeot, ble ble ble… Trochę to już nudne, że na odcinkach Peugeoty królują, w generalce też królują, jedynie czasami zamieniają się miejscami. Na szczęście są jeszcze wojownicy, którzy dzielnie stawiają im czoła. Na 7 etapie to znów Peugoety były najszybsze, zaś ponownie najszybszym z najszybszych był Mr Dakar, czyli Stephane Peterhansel w parze z Jean-Paulem Cottret i to oni nadal dominują w samochodowej stawce. Na poniedziałkowym oesie o nos wyprzedzili oni swojego o wiele młodszego dakarowym stażem kolegę, Sebastiena Loeba, którego nawiguje pocieszny Daniel Elena. Ten duet pozostaje wciąż na pozycji wiceliderów. Trzeci z Peugeotów, czyli ten z Cyrilem Despres i Davidem Castera na pokładzie, na 7 etapie zameldował się dopiero z 7 czasem, a to oznaczało opuszczenie podium w generalce (spadli na 4 miejsce). W rolę „tańczącego z Peugeotami” wcielił się na tym odcinku kierowca Toyoty, Giniel de Villiers, jadący w duecie z Dirkiem von Zitzewitzem. Straty z poprzednich etapów jednak plasują ich na 6 pozycji (i tak awansowali z 8 miejsca). Pech Despresa natomiast okazał się szansą dla innej załogi Toyoty, Naniego Romy i Alexa Haro, do wskoczenia na tymczasowe podium w klasyfikacji samochodowej po 7 etapie, a konkretnie na jego najniższy stopień. Dzielnie z Peugeotami stara się także walczyć kierowca Mini John Cooper Works Rally Mikko Hirvonen, którego nawigatorem jest jeden z najbardziej doświadczonych pilotów dakarowych, Michel Perin. Jak się okazało, jednak i on nie jest nieomylny, a jego solidna pomyłka kosztowała załogę spadek z podium i stratę, którą ciężko jest odrobić. Ten waleczny duet zameldował się na mecie 7 etapu z 4 czasem, ale to wciąż zbyt mało, żeby przedostać się ponad 5 miejsce, jakie zajmują w generalce.

Niestety ten etap był nieco mniej pomyślny dla polskiego kierowcy Mini All4 Racing, Kuby Przygońskiego i jego belgijskiego pilota Toma Colsoula. Ukończyli oni oes z 15 czasem, a to spowodowało spadek w generalce z 6 na 8 miejsce. Swoją 12 lokatę utrzymali natomiast ich koledzy z zespołu X-raid, Katarczyk Mohammed Abu-Issa i jego francusko-polski tudzież polsko-francuski pilot Xavier Panseri. Ten duet etap 7 ukończył tuż za Przygońskim, na 16 miejscu.

panseri

„Polski Francuz” Xavier Panseri w roli dakarowego nauczyciela – pilotuje debiutującego w Dakarze za kierownicą auta Katarczyka Mohammeda Abu-Issę

Wyniki etapu 7: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/stage-cars.html

Generalka po 7 etapie: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/overall-cars.html

CIĘŻARÓWKI

Kamazowcy się tasują, a de Rooy i tak z przodu – taki był efekt 7 etapu w rywalizacji ciężarówek. No, efekt końcowy, bo na oesie nie do końca tak wyglądało. Wspomniany Gerard de Rooy, któremu kibicujemy szczególnie ze względu na naszego rodaka Darka Rodewalda, który jest mechanikiem pokładowym Holendra, tym razem zameldował się na mecie z 4 czasem. Ale wypracowana wcześniej przewaga pozwoliła mu zachować górowanie nad Kamazami. Miejscami natomiast zamienili się Rosjanie zajmujący dwa kolejne stopnie podium w generalce. Najszybszy bowiem na 7 etapie okazał się Dmitry Sotnikov, a zatem to on objął fotela wicelidera ciężarowej stawki, zrzucając tym samym o piętro swojego bardziej doświadczonego i utytułowanego kolegę Eduarda Nikolaeva (Sotnikov, w przeciwieństwie do Nikolaeva, Dakaru jeszcze nigdy nie wygrał). Nikolaev ukończył ten etap na 7 miejscu. Tuż poza podium w generalce, na 4 miejscu, znajduje się natomiast trzeci z Kamazów – ten dowodzony przez Airata Mardeeva. Co ciekawe, zupełnie odwrotnie do generalki wyglądał układ sił na 7 etapie. Pierwsze miejsce zajął Kamaz Sotnikova, a za nim kolejno uplasowały się 3 Iveco: Ton Van Genugten, Federico Villagra i wspomniany Gerard de Rooy. 33 miejsce na tym oesie należało natomiast do jadącego MANem Dave’a Ingelsa, któremu w roli mechanika pokładowego towarzyszy Polak, Michał Wrzos. Ten rezultat nie spowodował zmiany pozycji tej załogi w generalce – pozostali oni na 24 miejscu. Jeszcze informacja dla fanów (tudzież fanek) sympatycznych chłopaków zwanych „czeskim One Direction” 😉 , czyli ekipy w składzie Martin Macik, Frantisek Tomasek i Michal Mrkva – załoga żółtego Liaza na 7 etapie zajęła 12 miejsce, co dało jej awans z 16 na 15 miejsce w generalce.

sotnikov

Dmitry Sotnikov najszybszym kierowcą Kamaza na i po 7 etapie

Wyniki etapu 7: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/stage-trucks.html

Generalka po 7 etapie: http://www.dakar.com/dakar/2017/us/stage-7/rankings/overall-trucks.html

AM

Fot. Marcin Kin / Orlen Team, Facebook.com/WiśniewskiTeam, Marcelo Maragni / Red Bull Content Pool

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s