POLSKA ROSYJSKA RULETKA – podsumowanie Baja Russia Northern Forest 2017

Baja Russia Northern Forest jest nie tylko rajdem otwierającym sezon zmagań w ramach Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross Country, ale przede wszystkim wyróżniającym się wśród tych rozgrywek. To impreza pod wieloma względami nietypowa. Nietypowe są warunki, nietypowa jest obsada, nietypowa jest również rywalizacja. Typowanie wyników tego rajdu jest jak wróżenie z fusów, bowiem to, co dzieje się na trasach Baja Russia to dosłownie rosyjska ruletka. W tym roku ofiarami tej rosyjskiej ruletki padli debiutujący w rajdzie Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik. Z Rosją, Rosjanami i wynikową rosyjską ruletką wygrali natomiast Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

dach

Rosyjska ruletka czyli raz na wozie, raz podwozie – takich sytuacji na Baja Russia nie brakowało

Do walki o pierwszy tegoroczny triumf w Pucharze Świata FIA w Rajdach Cross Country, jaki „oferowała” Baja Russia Northern Forest, stanęło 18 załóg (kolejnych 13 startowało tylko w Mistrzostwach Rosji), a wśród nich 2 polskie pary. Numer 25 na swoją Toyotę Hilux Overdrive nakleili Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, zdobywcy Pucharu Świata 2016 w grupie T3. Ten duet zaznajomił się już z rosyjskimi trasami w zeszłym roku, wtedy jednak panowie startowali Polarisem. Zupełnie nowym doświadczeniem Baja Russia była natomiast dla debiutujących w tym rajdzie Marcina Łukaszewskiego i Magdy Duhanik, którzy do rajdu przystąpili jako załoga z numerem 27 (oczywiście startowali swoim BMW GPR Seria 1). Marcin i Magda tego rajdu nie zaliczą jednak do udanych – kłopoty z autem skutecznie uniemożliwiły im walkę o pucharowe punkty. Z kolei komplet punktów Pucharu Świata wywalczyli sobie Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, jednak ich droga do zwycięstwa była dość kręta (i to dosłownie!), żeby nie powiedzieć, że wręcz pokrętna. Wynik jednak jest rewelacyjny, a nawet historyczny, bowiem Polakom do tej pory nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium w generalce Baja Russia. Sukces ten jest tym bardziej smakowity, że Domżała i Gospodarczyk dopiero przymierzają się do nowego auta – do tej pory wystartowali Toyotą tylko w Baja Portalegre 500, gdzie zajęli 34 miejsce (uderzyli w głaz i nie ukończyli jednego z oesów). Oby tak dalej!

aron

Uśmiechnięty Aron Domżała

szymon

Skoncentrowany Szymon Gospodarczyk

A było to tak… Głównymi faworytami Baja Russia Northern Forest 2017 byli oczywiście Rosjanie: Vladimir Vasiliev i Konstantin Zhiltsow (BMW X3), Boris Gadasin i Dan Shchemel (G-Force BARS) oraz Andrey i Vladimir Novikov (również G-Force BARS). W gronie faworytów znajdowali się także najszybsi w 2016 roku Finowie Tapio i Toni Lauronen (Mitsubishi Pajero). Faktycznie ci zawodnicy „pokazali rogi”, jednak jeden kolejno się eliminowali. Jeszcze przed piątkowym prologiem sędziowie techniczni mieli wątpliwości co do zgodności nowych G-Force BARS, jakimi startowali Gadasin, Novikov i Rudskoy, z nowymi wymogami FIA dotyczącymi systemów pożarowych i nakładek na ramę. Zespół Suprotec nie zdążył otrzymać zamówionych nakładek oraz gazu do systemu przeciwpożarowego. Sędziowie dopuścili załogi do startu w prologu, jednak z zaznaczeniem konieczności powtórnego badania kontrolnego.

gadasin

Boris Gadasin i Dan Shchemel – pierwsze „ofiary” Baja Russia

Tak się złożyło, że Gadasin i Rudskoy uzyskali na tym 3-kilometrowym odcinku jednakowy i zarazem najlepszy czas. Tuż za nimi uplasowali się Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk. Powtórne BK jednak spowodowało, że obie najszybsze na prologu załogi zostały przesunięte do Mistrzostw Rosji – w grze o Puchar Świata pozostał Novikov, dla którego zespół skompletował nakładki, ponieważ uznał, iż to on ma największe pucharowe ambicje w tym roku (na prologu Novikov zanotował 3. czas, tuż za Domżałą). W związku z tym to Polacy zostali pierwszymi liderami rajdu.

domzala5

Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk na prologu „wylatali” sobie pozycję pierwszych liderów rajdu

8 miejsce natomiast wywalczyli sobie Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik. Ich, niestety, pech dopadł w sobotę rano – auto nie odpaliło. O tej usterce opowiada Marcin:

W sobotę rozegrano 2 odcinki specjalne – 103-kilometrowy oraz 124-kilometrowy. Na pierwszym z nich najszybsi byli Tapio i Toni Lauronen, którzy ze 103km uporali się w niespełna godzinę, osiągając średnią prędkość ponad 103km/h! W ten sposób objęli prowadzenie w rajdzie. 2. czas na tym oesie wykręcili gospodarze – Vladimir Vasiliev i Konstantin Zhiltsov. Zaledwie o 32 sekundy wolniejsi byli Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, którzy uplasowali się na 3 miejscu w klasyfikacji odcinka i w generalce po odcinku.

domzala3

Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk z 3. miejscem po sobotnich oesach

Kolejne miejsca należały do Andreya i Vladimira Nivkov (4 miejsce), urzędującego Mistrza Polski Mirka Zapletala i Marka Sykory (5 miejsce) oraz Viktora Koroshavtseva i Antona Nikolaeva (6 miejsce). Identycznie wyglądały wyniki popołudniowego odcinka. Co ciekawe, Lauronen wygrał ten oes pomimo awarii skrzyni biegów! Zepsuła się ona już na 12km odcinka, a od 20km załoga zupełnie nie miała możliwości zmiany biegu, który zblokował się na… czwórce. Niestety dla Finów ta usterka okazała się kluczowa – z powodu tej awarii ostatecznie wycofali się z rajdu, będąc jego liderami.

lauronen

Tapio Lauronen i Toni Lauronen pokazali, że można wygrać oes jadąc wyłącznie na czwartym biegu – z zepsutą skrzynią biegów nie mogli jednak pojechać dalej

Wobec tego do niedzielnego oesu liczącego 178km z pozycji lidera wystartował Vladimir Vasiliev, zaś wiceliderem był Aron Domżała. Marcinowi Łukaszewskiemu udało się odpalić auto, dzięki czemu mogli oni wystartować do niedzielnego odcinka, choć już bez szans na wynik – po prostu dla samej frajdy zmierzenia się z trasą i rywalami. Tę frajdę jednak już po 10km oesu Marcinowi i Magdzie popsuła jednak kolejna awaria.

lukaszewski

Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik nie mogli się w pełni nacieszyć startem w Baja Russia

Ale nie tylko oni mieli na tym odcinku kłopoty – największym przegranym okazał się Vasiliev, który mknąc po niemal pewne zwycięstwo dachował na 50km przed metą, kończąc w ten sposób udział w rajdzie.

vasiliev

W takim stanie na metę OS4 dotarło BMW X3 Vladimira Vasilieva i Konstantina Zhiltsova

To z kolei otworzyło szansę na wygraną dla Polaków. Ale… – Dziś około 100. kilometra dogoniliśmy Wasiliewa i już witaliśmy się z gąską… kiedy jadąc w pyle śnieżnym złapaliśmy dwa kapcie równocześnie na jednym, jedynym kamieniu, sterczącym z ziemi na środku trasy… Wasiliew jednak dachował kilka kilometrów dalej. Pomogliśmy mu stanąć na koła i pognaliśmy za Nowikowem. Dogoniliśmy go i niemal 50 km jechaliśmy mu na zderzaku. Oczywiście nie chciał zjechać, a my dodatkowo straciliśmy 2 minuty, kiedy zatrzymaliśmy się na bandzie – opowiadał Aron Domżała.

domzala4

Efektowna (i efektywna) jazda Arona Domżały i Szymona Gospodarczyka na OS4

Novikov wcześniej też pomagał Vasilievowi – ściągnął z trasy blokujące ją auto rodaka. Czas poświęcony na tę pomoc sędziowie mu odliczyli i to on został zwycięzcą niedzielnego oesu. 2 czas na tym odcinku wykręcił natomiast Mirek Zapletal, a 3 miejsce wywalczył sobie Koroshavtsev. Do Domżały zaś należał 4 czas oesu, ale wypracowane podczas całego rajdu wyniki pozwoliły mu utrzymać się na 2 miejscu w generalce. Zwycięzcami rajdu zostali z kolei zwycięzcy ostatniego oesu, czyli Andrey Novikov i Vladimir Novikov. Tym zwycięstwem nie cieszyli się jednak długo – to, co nie dokonało się na przedrajdowym BK i powtórnym badaniu, ziściło się na końcowym badaniu. Otóż tym razem sędziowie techniczni wykryli w G-Force BARS Novikova zbyt dużego skoku zawieszenia, który – według załogi – był wynikiem uderzenia kołem w kamień, jednak to wyjaśnienie nie przekonało delegata technicznego FIA, który załogę wykluczył z klasyfikacji pucharowej. Na pocieszenie Rosjaninowi pozostał srebrny medal w Mistrzostwach Rosji.

novikov

Zwycięstwo Andreya Novikova i Vladimira Novikova odjechało w siną dal

Prawdziwe powody do radości mieli natomiast ARON DOMŻAŁA I SZYMON GOSPODARCZYK, którzy ostatecznie WYGRALI BAJA RUSSIA NORTERN FOREST 2017 I ZOSTALI LIDERAMI PUCHARU ŚWIATA! Ta wygrana to bardzo dobry prognostyk na resztę sezonu: – Cały czas trudno nam uwierzyć, że naprawdę wygraliśmy. Zwroty akcji jak w dobrym filmie sensacyjnym! Nie zapominamy jednak, że w tym sezonie naszą misją jest nauka. Zbieramy doświadczenia w klasie T1 i wiemy, że każdy kolejny rajd będzie trudniejszy, a konkurencja mocniejsza – podsumowuje Aron Domżała. Z udanego początku sezonu może się także cieszyć nasz dobry znajomy, Mistrz Polski i Europy 2016, Czech Miroslav Zapletal, który podczas Baja Russia postawił na testy w zimowych warunkach swojego Hummera H3 Evo VII,  który dopiero co walczył z gorącą pustynią podczas Africa Eco Race. Te testy wypadły na tyle świetnie, że ich efektem było 2 miejsce w Baja Russia. W tym sukcesie Mirkowi towarzyszył słowacki pilot Marek Sykora, którego również widywaliśmy na polskich trasach RMPST (pilotował Zdenka Porizka).

mirek3

Udane śnieżne testy Hummera H3 Evo VII Mirka Zapletala i Marka Sykory

Po wykluczeniu Novikovów na podium Baja Russia wskoczyli inni Rosjanie – Viktor Koroshavtsev i Anton Nikolaev w BMW X3, którzy w ten sposób uratowali honor gospodarzy rajdu.

aron

Podium Baja Russia Northern Forest 2017

Jak na Puchar Świata przystało, także w grupie T2 podium było międzynarodowe, choć tu na najwyższym stopniu stanęli Rosjanie. Wygraną wywalczyli sobie Alexey Titov i Andrey Rusov jadący Fordem F-150. To raczej niespodziewany rezultat, gdyż stawka T2 na Baja Russia była bardzo silna, zaś ten rajd był zaledwie trzecim w karierze rosyjskiego kierowcy! Na 2 miejscu znalazł się natomiast jeden z faworytów, zdobywca również 2 miejsca w Pucharze Świata 2016 w T2, Saudyjczyk Yasir Seaidan, któremu na prawym fotelu towarzyszył Francuz Laurent Lichtleuchter. Tutaj mała dygresja – Seaidan w Maroko odtrąbił sukces jako Pucharowy zwycięzca wśród kierowców aut produkcyjnych, tymczasem na początku lutego z tego tytułu nie mógł się już cieszyć. Drugi pod względem liczby pucharowych punktów Katarczyk Adel Hussein Abdulla podczas ostatniej rundy Pucharu w Maroko oprotestował samochód Seaidana i protest ten został rozpatrzony na jego korzyść, co finalnie dało zwycięstwo Katarczykowi, a Saudyjczyk spadł na 2 pozycję. W Rosji role obu panów, gdyż obaj startowali w Baja Russia, odwróciły się. Seaidan zdobył srebro, zaś Abdulla zajął dopiero 6 miejsce w T2, zaliczając po drodze m.in. uderzenie w śnieżną bandę. Warto jednak wspomnieć, że ci przyzwyczajeni raczej do pustynnych warunków kierowcy po raz pierwszy wystartowali w zimowym rajdzie, co Seaidan skwitował słowami: – Jazda po śniegu jest taka sama, jak jazda na snowboardzie, tylko z użyciem samochodu. I koniecznie trzeba mieć ciepłe ubrania.

seaidan

Yasir Seaidan w swoim pierwszym zimowym rajdzie

3 lokata wśród aut seryjnych w Baja Russia przypadła natomiast w udziale załodze z Turkmenistanu, którą stanowili Shamyrat Gurbanov i Gurbanberdi Danatarov, jadący Nissanem Patrolem.
Baja Russia nie przyniosła natomiast punktów w grupie T3. Jedyną załogą startującą w tej kategorii byli Francuzi Jean-Paul Van Bohemen i Herve Lavergne, jednak po różnych przygodach na trasie, w tym dachowaniu, nie ukończyli rajdu.

polaris

Jedyni w grupie T3 Jean-Paul Van Bohemen i Herve Lavergne bez pucharowych punktów

Zresztą nie oni jedyni – na 18 startujących w Pucharze załóg sklasyfikowanych zostało tylko 12.
Zmagania w Baja Russia Northern Forest najlepiej podsumowuje filmik:

Kolejną rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross Country będzie nowość w pucharowym kalendarzu – Dubai Baja. Rozgrywka w Emiratach rusza już 9 marca. Po niezbyt licznie obsadzonej Baja Russia tam frekwencja będzie już większa, a na starcie stanie światowa elita rajdów cross country. Nie zabraknie tam Arona Domżały i Szymona Gospodarczyka – jako liderzy Pucharu otwierają oni samochodową listę zgłoszeń do Dubai Baja.

AM

Fot. Baja Russia Northern Forest

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s