DO PIASKOWNICY MARSZ! – startuje Baja Carpathia

To był maj, pachniała Saska Kępa… Wróć! Jaka Saska Kępa??? W maju przecież pachnie Nowa Dęba, poligon konkretnie. I nawet pasuje! To jeszcze raz. To był maj, pachniała Nowa Dęba… Pachniała przede wszystkim przygodą, bo tej na Baja Carpathia nie brakuje. A to głównie za sprawą wszechobecnego piasku, który potrafi pogrążyć nawet najtwardszych zawodników. Taka duża piaskownica dla dużych dziewczynek i chłopców 😉 No właśnie, kim są te dziewczynki i chłopcy, którzy wskoczą do tej piaskownicy na Baja Carpathia?

Baja-Carpathia-2017-logo

Sądząc po trwającym wciąż wysypie fotek, filmików, podsumowań itp., emocje po Columna Medica Baja Drawsko jeszcze nie opadły, a już zastępują je nowe. Kwiecień płynnie przeszedł w maj, a maj to czas Baja Carpathia. To jedna z najcięższych rund w całym cyklu RMPST, RPPST i PPRB, szczególnie dla pojazdów i kręgosłupów ich załóg. Kto choć raz pokonywał te piaszczysto-dziurzyste trasy doskonale wie, o czym mowa. A do tego jeszcze prolog na Błoniach – mega śliski po deszczu. A pada. I, według prognoz, ma padać. Deszczowa pogoda może sprawić, że rajd będzie zupełnie nieprzewidywalny. Choć i tak jest nieprzewidywalny. Jedyne, co na Baja Carathia jest pewne, to to, że nic nie jest pewne. Zobaczmy, kto podejmie to wyzwanie i spróbujmy pospekulować, mimo wszystko, kto i co może sobie wywalczyć.

 

RMPST / CEZ

Lista zgłoszeń do Baja Carpathia w ramach RMPST / CEZ obejmuje 20 pozycji. Zacznijmy od tego, kogo w RMPST na Baja Carpathia zabraknie. Na pewno Mirka Zapletala i Bartka Momota, którzy właśnie od tej rundy mieli rozpocząć walkę o obronę tytułu Mistrzów Polski. Niestety, startującemu także w Pucharze Świata Mirkowi zabrakło czasu na dokonanie formalności i na pierwszy start tej piekielnie szybkiej i anielsko sympatycznej 😉 załogi będziemy musieli poczekać. Obrony pozycji liderów, wywalczonej na Baja Drawsko, nie podejmą zaś Michał i Julita Małuszyńscy. Mimo zgłoszenia, na trasę nie wyjedzie Tomas Ourednicek, jednak… jego Forda Rangera na trasie zobaczymy 😉 Otóż przygotowanym przez South Racing Fordem pojadą Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik! Czy ta „tajna broń” pomoże im powetować straty z Baja Drawsko i powalczyć o wygraną w Baja Carpathia? To się okaże. Solidnych rywali im nie zabraknie. Na liście zgłoszeń widnieją bowiem Włodek Grajek z Piotrkiem Brakowieckim, którzy stanęli  na drawskim podium i na pewno na Podkarpaciu tez nie będą odpuszczać. Wystartuje także Rafał Marton, lecz tym razem u boku Piotra Białkowskiego, choć zgłoszony był z Jesem Munkiem. W T1 wystartują także Czesi Zdenek Porizek i Pavel Vaculik oraz „nasi”, Zbyszek Jasiewicz i Ernest Górecki.

Łukaszewski

Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik w Baja Carpathia uzbrojeni będą w nową broń – Forda Rangera South Racing

Do Stalowej Woli dotarł też jedyny zawodnik, jaki wystartuje w T3, Juraj Ulrich, który nie wyrobił się z przygotowaniem auta na pierwszą rundę RMPST, więc pewnie będzie także głodny sukcesu. Pojedzie on swoją wersją węgierskiego Mosquito, nazwaną Big Bang.

W T2 w Baja Carpathia zmierzy się 5 załóg. Ich listę otwierają zwycięzcy Baja Drawsko, Klaudia Podkalicka i Błażej Czekan. Tuż za nimi widnieją urzędujący Mistrzowie Polski, Grzesiek Szwagrzyk i Kuba Moliter, którzy na pewno zrobią wszystko, by pokonać nie tylko wyjątkowo wredne dla załóg T2 nowodębskie czołgówki, ale także rywali. Bez walki nie podda się też Robert Kufel, któremu awaria pokrzyżowała plany w Drawsku. Tym razem jednak na prawym fotelu Navary Roberta zasiądzie Szymon Marciniak, zastępujący Daniela „Lopeza” Dymurskiego, który miał właśnie walczyć „płaską” rajdówką w Mistrzostwach Europy na Wyspach Kanaryjskich u boku Łukasza Habaja (niestety załoga miała wypadek na odcinku testowym i w rajdzie nie startuje). Na podium ponownie będzie chciał się wedrzeć Tomek Piec, choć także zmienił pilota – jest nim Michał Marczewski, bo widniejący na zgłoszeniu Gabryś Prochacki wypoczywa nad morzem 😉 Swój drugi start w Mistrzostwach z kolei zaliczą Mateusz Bartkowiak i Robert Boruszak, jadący charakterystyczną „zebrowatą” Navarą.

Najliczniejsza w Drawsku grupa TH tym razem będzie najmniej liczną stawką. Wystartują w niej bowiem tylko 3 załogi. Nie pojadą tym razem Mistrzowie Polski 2016 i zwycięzcy Baja Drawsko, Krzysiek Antończak i Andrzej Mańkowski. Wystartują natomiast Grzegorz Marciniak i Krzysztof Tomczuk, czyli „Gepardy”. Zmierzą się z nimi Czesi w Bowlerze Wildcat, Vlastimil Forejt i Frantisek Prazak, a także połowa zespołu RMF 4Racing, Krzysiek Biegun i Tomek Dołhan w swoim nowym Pajero.

Grupę OPEN na Baja Carpathia reprezentować będą 4 załogi. Na ich czele znajdują się zwycięzcy Baja Drawsko, Jacek Kozakiewicz i Łukasz „Łoker” Łaskawiec, którzy ponownie pojadą swoją nową i szybką Yamahą YXZ. Nie zabraknie też „weteranów”, czyli przesympatycznych Darka i Małgosi Żyła. Po raz drugi w RMPST wystąpią byli pucharowicze, Paweł Liczycki i Grzesiek Komar. Stawkę grupy OPEN uzupełniają pechowi w ubiegłym roku, jak i na Baja Drawsko, za to niezwykle mili Filip Łukasik i Bartek Krencik, którzy liczą na to, że ich los wreszcie się odmieni.

 

RPPST

31 załóg zgłosiło się do udziału w Baja Carpathia w ramach RPPST. Listę otwierają zwycięzcy Baja Drawsko, Tomek i Filip Gołka. W poprzednich 3 sezonach nie udało im się wygrać Carpathii, więc tym bardziej bojowe mają nastroje przed rajdem. Do tego stopnia są zawzięci na pierwsze zwycięstwo w tym rajdzie, że o trzymanie kciuków proszą nawet… Japę 😉

Gołki

Tomek i Filip Gołkowie w bojowych nastrojach przed Baja Carpathia

Ciekawe, czy Japa, czyli Jacek Soboń, ma podobne życzenia 😉 Bo on, oczywiście, również podejmuje rękawicę i ponownie zmierzy się z Gołkami. Podobnie, jak w Drawsku, na prawym fotelu Zjeeba zasiądzie Waldek Niezabitowski – miejmy nadzieję, że tym razem Japa nie zafunduje mu nadprogramowych wrażeń 😉 Wrażeń po Drawsku ma dość Michał Pielużek, który także na Carpathii miał pilotować Tomka Wojtyrę, jednak wybrał rolę Robocopa tudzież team managera, przez co Tomek musiał zmienić pilota – będzie nim Grzegorz Maliński. Również Łukasz Bzdyl pojedzie z innym nawigatorem niż w Drawsku – tam prawy fotel jego Pajero zajmował Mariusz Włosiński, zaś na nowodębskim poligonie towarzyszyć mu będzie Grzegorz Ślęczka. W standardowym składzie wystąpi zaś załoga, która w pierwszej rundzie wywalczyła sobie podium w generalce RPPST, mianowicie Sławek Jabłoński i Rafał Jędrys. Zapowiadają oni, że także w drugiej rundzie zamierzają „gonić czołówkę”, czyli Gołego i Japę. Kolejne załogi, które w Baja Carpathia walczyć będą w grupie S1, to Piotr Burchacki i Tomasz Janik, Mateusz i Patrycja Marciniakowie, Janusz Ellert i Tomek Kwaśniewski, jadący wyglądającym jak Hilux Land Cruiserem 😉 , Piotr Jabłoński, któremu towarzyszyć będzie „rempstowy” pilot Roberta Łyżwy, Michał Krotiuk, oraz jedyna w stawce S1 „baba za kółkiem”, czyli Ewa Soroczyńska, którą ponownie pilotować będzie Radek Bomba.

Listę załóg startujących w grupie S2 otwierają zwycięzcy Baja Drawsko, Michałowie Smoleński i Wilczyński. Oczywiście pojadą swoim ślicznym Wranglerem, którego obiecali tym razem troszkę pobrudzić 😉 Na Baja Carpatnia zabraknie natomiast zdobywców 2 miejsca z Drawska, Tomka Kobyłeckiego i Michała Pawłowskiego. Będą zaś zdobywcy 3 miejsca w S2, Darek i Bartek Krzywkowscy. Oczywiście wystartują też ich koledzy z zespołu Rajdos Ekipos, czyli Michał Goleniewski i Tomek Maciążek. W szranki staną także inne „standardowe” załogi z S2, czyli Tomek Piluch i Marcin Pawłowski, Kuba Łytkowski i Dominik Jazic oraz Karol Zarycki i Marcin Michalski. Wojtek Poręba po raz drugi pojedzie swoim nowym Pajero, na które zamienił dzielnego Samuraika (fakt, cross country w Samuraiu to musi być hardcore 😉 ) , a towarzyszyć mu będzie Grzegorz Niedziołko. Rzadko spotykanym w RPPST autem jest także inne Suzuki, a mianowicie Grand Vitara, a taką zobaczymy w akcji na Baja Carpathia. Pojadą nią Robert Rożek i Maciej Kulczycki. Pozostałe 3 załogi pojadą Pajero – są to Robert Kucharczyk i Krzysztof Krupa, Krzysztof i Karol Marciniakowie oraz Robert Sabok i Tomasz Pieńkowski.

Kolejne pozycje na liście zgłoszeń do Baja Carpathia to załogi startujące w Dacia Duster Elf Cup, a tych będzie 9 – o jedną więcej niż w Drawsku. Ta „jedna więcej” załoga Dustera, to Marcin Górny i Michał Bojar, którzy jednak będą odrębnie klasyfikowani – z racji posiadanych licencji pojadą oni w klasie „Gość”. Ot, taka ciekawostka przyrodnicza 😉 Pozostałe 8 załóg Dacii to „powtórka z rozrywki”, czyli ci, którzy zmierzyli się już w Drawsku. Tam najszybsi byli Krzysiek Wicentowicz i Bartek Boba i tę pozycję chłopaki z pewnością będą chcieli utrzymać po Baja Carpathia. Tuż za nimi na liście zgłoszeń znajdują się pozostałe załogi z drawskiego podium – Konrad Sznajder i Tomasz Mroczek oraz Magdalena Zając i Kazimierz Ruszel. Kolejne numery startowe na swoje Dacie nakleją:  Michał Kidacki i Roman Kiciński, Janek Kozioł i Tomek Nowakowski oraz Wojtek Furman i Michał Augustyniak z Adventure Rally Team, Katarzyna Makowska i Bartłomiej Nowakowscy, którzy mają już za sobą pierwsze dachowanie (oby tym razem obeszło się bez takich przygód!) oraz Tomasz Baranowski i Grzegorz Konczak.

 

PPRB

Mniej liczna niż w Baja Drawsko będzie stawka PPRB – w Baja Carpathia zgłoszonych w tej kategorii jest 33 zawodników. Wystartuje tu 6 motocyklistów, wśród których zabraknie dwóch dakarowców, których jazdę mogliśmy obserwować w Drawsku. O obronę pozycji nie powalczy zwycięzca pierwszej rundy, Kuba Piątek. W szranki również nie stanie zdobywca motocyklowego Pucharu Polski 2016, Krzysiek Jarmuż, który w tym czasie startować będzie w należącym do Dakar Series rajdzie Afriquia Merzouga Rally. Warto przy okazji wspomnieć, że w tej afrykańskiej dakarowej rozgrywce zmierzy się także 3 innych Polaków – motocyklami pojadą Adam Tomiczek i Maciek Giemza, a quadem wystartuje Jarek „Carlo” Kalinowski. Ale wróćmy na nasze podwórko. Motocyklową listę zgłoszeń do Baja Carpathia otwiera aktualny wicelider klasyfikacji, Tomek Dąbrowski. Numer 2 na swój motocykl naklei Tomasz Morawski, zaś z 3 wystartuje aspirujący do miana „gwiazdy obiektywu” 😉  Piotrek Zawiliński. Numer 4 należeć będzie do Jacka Bartoszka, a 5 do Andrzeja Niskiego. Z numerem 6 natomiast pojedzie debiutujący w PPRB Michał Latoch, dla którego ten start jest etapem przygotowań do Rajdu Dakar 2018, w którym planuje wystartować. Michał znany jest internautom z profilu „Od zera do bohatera – Dakar 2018”.

Tradycyjnie najkrótsza jest lista zgłoszeń Q2 – w Baja Carpathia zmierzy się bowiem tylko dwoje zawodników, ale za to jakich! Oboje to zdobywcy podium w klasyfikacji rocznej. Aktualnie palmę pierwszeństwa (po Baja Drawsko) dzierży Piotrek Serbista i to on otwiera listę Q2. Kolejna pozycja to wiceliderka klasyfikacji, polska Camelia Liparotti (także cała w różu), Agatka Stefaniak. Mimo zgłoszenia, znów nie wystartuje zdobywca Pucharu Polski 2016, Adrian Janik. Walkę o prymat w Q2 rozegrają więc między sobą Piotrek i Agata. Kto będzie szybszy tym razem?

Nieco mniej liczna niż na Baja Drawsko będzie tym razem stawka Q4, choć ci, którzy pojadą w Baja Carpathia i tak gwarantują emocje na najwyższym poziomie. Przede wszystkim czeka nas standardowe starcie Łódzkiego Klubu Offroadowego z ATV Janosik, zatem będzie gorąco. Oba kluby wystąpią jednak w nieco zmodyfikowanych składach. ŁKO tradycyjnie reprezentować będą Radek i Arek Lindnerowie oraz Darek Szor, zaś uzupełniającego ten zespół na Baja Drawsko Jarka Szpunara zastąpi Marcin Bożałek. Z kolei okrojony będzie skład Janosików – wystartują Andrzej Pieron, Remik Kusy i Marcin Talaga, zaś w roli jedynie duchowego wsparcia w Stalowej Woli pojawi się Piotrek Ceklarz, który kilka dni temu miał „naprawianą” nogę. Janosiki chcą na Baja Carpathia wziąć odwet na swoich rywalach za Drawsko i zapowiadają, że kto ośmieli się być od nich szybszy, będzie przez Łysego (Piotrka Ceklarza) potraktowany kulą 😉 Ja bym się bała 😉 Ciekawe, czy te groźby weźmie sobie do serca zwycięzca Baja Drawsko, Duńczyk Nikke Harkjaer, który także wystartuje w Baja Carpathia. W szranki z bandami ŁKO i Janosików staną także Piotr Jędrzejewski i Andrzej Hawryluk.

Janosiki

„Janosiki” jadą na Baja Carpathia wziąć odwet za Drawsko

W Baja Carpathia najliczniejszą grupą pojazdów w PPRB będą UTVy. Na liście zgłoszeń widnieje aż 14 załóg tych maszyn. Polarisy w różnych odmianach, Yamahy YXZ, Can-Amy Maverick oraz Arctic Cat Wildcat – to skład „markowy” tej grupy. Polarisami pojadą triumfatorzy zeszłorocznego Pucharu Polski, Mateusz Budziło i Tomek Waloch, a także Mirek Stocerz i Grzesiek Kubis, Andrzej Miklaszewski i Jarek Małkus (Mistrzowie Polski 2016 w T3), Robert Dorosz i Michał Osuch, Waldek i Kaja Wojnarowie oraz Artur Pesta i Przemysław Budka. Yamahami YXZ ścigać się będą Rafał Krawczyk i Maciej Wilczak, Mariusz Woźniczko i Konrad Kamiński. Swoją Yamahę wreszcie zaprezentują także „uciekinierzy” z RMPST, Marcin Sobiech i Inez Kieliba. Takim samym pojazdem treningowo wystartują też zdobywcy Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross Country w T3, Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, którzy w tym sezonie również podbijają trasy Pucharu Świata, ale na pokładzie Toyoty Hilux Overdrive. Can-Amami pojadą zaś zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w Baja Drawsko, czyli Tomasz Bialkowski i Dariusz Baśkiewicz oraz Grzegorz Mikuła i Piotr Szczygieł. Kolejny Can-Am powiezie załogę w składzie Grzegorz Skarżyński i Maciej Golonka. Arctic Cata zgłosił natomiast czeski „solista” Ladislav Zavrtalek.

 

Zawodnicy wszystkich kategorii na Baja Carpathia zmierzą się z tą samą trasą. Liczyć ona będzie ponad 238km, z czego 176km stanowić będą odcinki specjalne. W sobotnie popołudnie rozegrany będzie ponad 5,5-kilometrowy prolog na stalowowolskich błoniach, zaś w niedzielę zawodnicy dwukrotnie pokonają liczący 85,25km odcinek specjalny na poligonie w Nowej Dębie. Także w niedzielę, ok. godz. 17:30 poznamy prowizoryczną klasyfikację rajdu. Wręczenie nagród zaplanowane jest na godz. 18:30.

 

 

AM

Fot. AM, Offroadsport Łukaszewski Rally Team, Facebook/Marcin Martin Talaga, Facebook/Filip Gołka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s