WSZYSTKO ALBO NIC – startuje Baja Inter Cars Szprotawa – Żagań

No i stało się! Sezon cross country w Polsce dobiega końca – przed nami ostatni rajd w tym roku. Baja Inter Cars Szprotawa – Żagań, która rozegrana zostanie w najbliższy weekend, tradycyjnie zamknie rok zmagań w Rajdowych Mistrzostwach i Pucharze Polski Samochodów Terenowych i Pucharze Polski w Rajdach Baja. Na listach zgłoszeń znaleźli się zarówno zawodnicy, którzy do ostatniej kropli paliwa będą walczyć o miejsca na podium klasyfikacji rocznej, jak i ci, którzy mają szansę już tylko na pucharki w rajdzie. Tak czy inaczej na Baja Inter Cars gra będzie się toczyć o wszystko albo nic.

Za oknami wyraźnie już jesień, w kalendarzu druga połowa października, a to znak, że czas kończyć sezon rajdowy 2017. Jak zwykle ostatnim, ale mocnym akcentem tego sezonu jest kończąca go Baja Inter Cars, tocząca się w okolicach Żagania i Szprotawy. Stanowi ona już 7. rundę RMPST, RPPST i PPRB. I choć mogłoby się wydawać, że na tym etapie rocznych zmagań karty są już rozdane, to jednak ten rajd może w większości klasyfikacji jeszcze wiele namieszać, co zresztą już się zdarzało. Jest to runda podwójnie punktowana, więc jest o co walczyć. Zobaczmy, kto podejmie tę rękawicę.

 

RMPST

Na czele generalki RMPST, jak i grupy T1, znajdują się Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik, których oczywiście w Żaganiu nie zabraknie. Zabraknąć nie może, jeśli chcą się utrzymać na szczycie, bo choć mają sporą przewagę, to zwycięstwa w klasyfikacji rocznej nie mogą być pewni. Tym bardziej, że za plecami mają solidnego rywala w osobie wciąż urzędującego Mistrza Polski, Mirka Zapletala. A on też nie zamierza się bez walki poddawać i również stawi się na starcie Baja Inter Cars, by powalczyć o obronę mistrzowskiego tytułu. Na prawym fotelu jego Hummera standardowo zasiądzie Mistrz Polski Pilotów 2016, Bartek Momot. I tu mamy dość ciekawą sytuację, bo sprawy Bartka nie mają się aż tak różowo, jak jego kierowcy. Znajduje się on bowiem na 3. pozycji, a to sprawka Rafała Martona, który pilotując różnych, ale mocnych kierowców wdrapał się na 2. miejsce. Czeka nas zatem w Żaganiu ciekawe starcie nie tylko kierowców, ale i pilotów 🙂 Bartek Momot już zapowiada, że on i Mirek na trasach Baja Inter Cars nie zamierzają odpuszczać: – Dla nas to bardzo istotny rajd. W tym sezonie z przyczyn technicznych ominęliśmy kilka rund mistrzostw Polski i stąd nasza strata do lidera. Dlatego też na trasach wokół Szprotawy i Żagania od początku pojedziemy na 110 proc., bo bardzo zależy nam na obronie tytułu. Rafała Martona oczywiście także zobaczymy w Żaganiu – tym razem znów popilotuje on Pawła Molgo. 3. miejsce wśród kierowców w T1 zaś przypada aktualnie Darkowi Jedlińskiemu, którego pilot, Piotrek Oskwarek, z kolei będzie zapewne chciał awansować na podium z 4. miejsca. Im zaś plany na obronę podium będą próbowali Zdenek Porizek i Pavel Vaculik oraz wspomniany Paweł Molgo z Rafałem Martonem. Co ciekawe, obie te załogi mają tę samą ilość punktów, więc powalczą także między sobą. Stawkę T1 na Baja Inter Cars uzupełnia zaś Piotrek Białkowski, który nie mógłby sobie odpuścić swojego domowego rajdu.

mirek

Mirek Zapletal i Bartek Momot na Baja Inter Cars pojadą na 110%, by obronić zeszłoroczny tytuł Mistrzów Polski

W T2 na Baja Inter Cars zmierzy się aż 6 załóg – a konkretnie cała pierwsza szóstka aktualnej klasyfikacji. Po kolejny tytuł Mistrzów Polski spróbują sięgnąć Grzesiek Szwagrzyk i Kuba Moliter i mają na to spore szanse, bo to właśnie oni przewodzą tej stawce. Bezpośrednim rywalem Grześka jest Robert Kufel, zajmujący obecnie 2. miejsce. Jego więc także nie mogłoby zabraknąć w Żaganiu. Nawigować go będzie Daniel „Lopez” Dymurski, który z powodu nieobecności na 3 rajdach znajduje się na 4. pozycji w klasyfikacji pilotów. Oni z kolei będą odpierać ataki uzupełniającej tymczasowe podium Klaudii Podkalickiej i zajmującego 2. miejsce wśród pilotów Błażeja Czekana. O awans na podium zaś z załogą czerwonego Pajero powalczy Darek Kalisz, którego pilot, Marek Siarek z kolei na tym podium aktualnie się znajduje, a także Grzesiek i Rebeka Jankowscy oraz Tomek Piec, którego tym razem popilotuje Michał Marczewski.

Grupę TH na Baja Inter Cars także będzie reprezentować 6 załóg. Tu na czele listy zgłoszeń, a także obecnej klasyfikacji, znajdują się Krzysiek Antończak i Andrzej Mańkowski, którym wystarczył udział tylko w 3 rajdach, aby wskoczyć na pozycję liderów. Co więcej, Krzysiek zajmuje także 3. miejsce w generalce i o jego obronę oraz awans na podium z 4. lokaty dla swojego pilota będą walczyć w Żaganiu. Triumf w TH będą się starali im odebrać wiceliderzy grupy, Robert Łyżwa i Michał Krotiuk. Na ich błąd czyhać zaś będą zajmujący 3. pozycję Krzysiek Biegun i Tomek Dołhan. Bratobójczą walkę o podium stoczy z nimi druga z załóg RMF 4RACING Team, Olek „Fazi” Szandrowski i Rafał Płuciennik. Jedynie o pucharki rajdowe i punkty w klasyfikacji CEZ powalczą zaś Vlastimil Forejt i Vlastimil oraz Mariusz Wiatr i Łukasz „Łoker” Łaskawiec.

Najmniej liczna, bo składająca się z jednej załogi, jest na Baja Inter Cars grupa OPEN. W tej grupie wygraną w klasyfikacji rocznej zagwarantowali sobie już Paweł Liczycki i Grzesiek Komar. Dla czystej przyjemności zaś po poligonie w Żaganiu będą sobie mogli wiceliderzy klasyfikacji, Filip Łukasik i Bartek Krencik. W nagrodę za ukończenie rajdu otrzymają zaś puchar za zwycięstwo w Baja Inter Cars 🙂

 

RPPST

W RPPST dwa puchary roczne są już „zaklepane” – w S1-3000 króluje Jacek „Japa” Soboń, zaś w S1+3000 Łukasz Bzdyl. Mają oni przed sobą natomiast rozgrywkę na Baja Inter Cars, która rozstrzygnie o tym, który z kierowców wygra w generalce RMPST. Obaj panowie zmieniali pilotów, zatem de facto walczyć będą tylko oni osobiście, ale wspomogą ich zaufani piloci – Japa pojedzie z Kacprem Jeneralskim, a Łukasz z Grześkiem Ślęczką. O obronę najniższego stopnia podium w generalce bój stoczą Piotrek Burchacki i Tomek Janik, którzy mają już zagwarantowane 2. miejsce w S1+3000. Pokrzyżować im plany mogą i będą chciały zaś dwie czołowe załogi S2, Darek i Bartek Krzywkowscy oraz Tomek Kobyłecki i Michał Pawłowski. Te dwa duety także rozegrają między sobą potyczkę o prymat w S2. W S1-3000 2. lokatę mają już pewną Mateusz i Patrycja Marciniak, mimo to ich także zobaczymy na trasach poligonu żagańskiego. W S1+3000 z kolei pod nieobecność Tomka i Filipa Gołków oraz Janusza Ellerta i Tomka Kwaśniewskiego prawie pewny awans na najniższy stopień podium ma Carsten Danne, który tym razem Radka Bombę zamieni na innego pilota – Mateusza Ścińskiego. O rajdowe pucharki w S1 powalczą natomiast Kuba Jęch i Łukasz Kujbida, Adam Biliński i Artur Janda, Wojciech i Maciej Maks, Maciek i Beata Pelc, Mieczysław Joniec i Daniel Mech oraz Ewa Soroczyńska i Jurek Kwadrat. W tej stawce znajdzie się jeszcze jedna załoga, ale o niej za chwilę.

O Puchar Polski w S2 ostateczny bój stoczą wspomniani Darek i Bartek Krzywkowscy oraz Tomek Kobyłecki i Michał Pawłowski. O 3. miejsce natomiast powalczą aż 3 załogi Dacii Duster oraz jadący Pajero Wojtek Poręba i Dominik Jazic. Aktualnie najniższy stopień podium zajmują Krzysiek „Wincent” Wicentowicz i Bartek „Bobik” Boba, triumfatorzy zakończonego już Dacia Duster Elf Cup. Obu panów zobaczymy też na Baja Inter Cars, ale… w dwóch różnych załogach 🙂 Bobik wsiądzie na prawy fotel Dacii prowadzonej przez Grześka Brochockiego, który tym autem startował w zeszłym roku. To nieco inna wersja niż Dustery „pucharowe”, dlatego ta załoga klasyfikowana będzie w S1-3000. Z kolei walczący o najniższy stopień podium w S2 Wincent na pokład swojej Dacii zaprosił córkę Grześka Brochockiego, Patrycję. Ot, się wymieszali J Krzysiek Wicentowicz będzie mógł się jeszcze en nadprogramowy raz poczuć jak w DDEC, bo odebrać mu to 3. miejsce będą chciały 2 załogi Dacii, a mianowicie Wojtek Furman i Michał Augustyniak oraz Tomek Baranowski i Grzesiek Konczak. Im wszystkim plany będzie chciała pokrzyżować wspomniana załoga Pajero, czyli Wojtek Poręba i Dominik Jazic. W Baja Inter Cars zmierzą się jeszcze 2 inne załogi Dusterów – Tadeusz Rzeżuchowski, którego tym razem popilotuje Sebastian Sadowski, zaś jego dotychczasowy pilot, Daniel Siatkowski wróci na prawy fotel nie widzianego od Warszawskiego Safari Dawida Urbana. Tak czy inaczej wszystko zostaje w rodzinie, bo obaj piloci są z Olsztyna 🙂 Z tą armią Dacii w S2 na Baja Inter Cars powalczy armia Pajero. Oprócz wspomnianych 3 załóg „Miśków”, na trasach w okolicy Szprotawy i Żagania ścigać się tymi autami będą także Jakub Łytkowski i Maciej Maciejka, Jakub Zawłocki i Alicja Czachor, Michał Okonowicz i Ziemowit Peszko, a także rodzinna załoga, która w tym roku postawiła tylko na starty w Baja Poland i Baja Inter Cars, a mianowicie Magda Gadaj i jej tata Mirosław.

22627597_10214800106427245_42269679_n

Krzysiek Wicentowicz powalczy na Baja Inter Cars o historyczne miejsce na podium dla Dacii Duster

 

PPRB

Aż trzy kategorie PPRB mają już wyłonionych zwycięzców – Moto, Q2 i Q4. Wciąż natomiast otwarta jest kwestia kolejnych miejsc na podium tych grup, a także triumfatorów kategorii UTV. Mimo to aż 22 zawodników zgłosiło się do udziału w Baja Inter Cars, choć nie wszyscy z nich wystartują. Na starcie nie zobaczymy Waldiego Wojnara i Mirka Stocerza. Na liście zgłoszeń natomiast w ogóle nie znajdziemy zawodników Q2, gdyż tam już sprawa się całkowicie rozstrzygnęła – zwycięzcą został Piotrek Serbista, zaś 2. miejsce zajęła Agata Stefaniak, a na 3. Pozycji znajduje się Krzysiek Pankowski.

Na Baja Inter Cars w szranki stanie 3 motocyklistów. Na starcie pojawi sie Tomek Dąbrowski, który w zasadzie może powalczyć jeszcze o puchar z rajdu, gdyż w klasyfikacji rocznej to on jest „numerem 1”, bo nikt już nie jest w stanie odebrać mu Pucharu Polski. Walka natomiast będzie się toczyć o układ dwóch kolejnych miejsc na podium. Pod nieobecność zajmującego aktualnie 2. lokatę Kuby Piątka, szansę na przejęcie pozycji wicelidera klasyfikacji mają zarówno Piotrek Zawiliński, jak i Jacek Bartoszek. Obaj panowie z tej szansy skorzystają i pojawią się na starcie Baja Inter Cars.

W Q4 także sprawa Pucharu Polski jest przesądzona – otrzyma go Arek Lindner. Arek zresztą to swoje zwycięstwo będzie chciał przypieczętować wygraną w Baja Inter Cars, bo także wystartuje w tym rajdzie. Natomiast do dwóch kolejnych miejsc na podium jest kilku kandydatów. Aktualnie na tej pozycji znajduje się Remik Kusy, zaś na trasach w okolicy Szprotawy i Żagania będzie on walczył o jej utrzymanie. Przeszkodzić mu w tym będzie chciał Radek Lindner, który obecnie zajmuje 3. miejsce. O podium powalczą także Andrzej Pieron, Marcin Talaga – koledzy Remika Kusego z klubu ATV Janosik, oraz, przedstawiciel ich głównego rywala, czyli Łódzkiego Klubu Offroadowrgo, kolega klubowy Arka i Radka Darek Szor. Na Baja Inter Cars wystartują także Piotrek Ceklarz, który przez większą część sezonu rehabilitował zoperowaną nogę, oraz dwaj zawodnicy Grupy4x4, Daniel Radzio i Robert Jasiukajć.

Niemal tak liczna, jak grupa Q4, na Baja Inter Cars będzie obsada załóg UTV – będzie ich aż 8. Bój o prymat w klasyfikacji rocznej rozegrają między sobą dwa duety – obecni liderzy klasyfikacji, walczący o obronę zeszłorocznego tytułu, Mateusz Budziło i Tomek Waloch, a także zawodnicy, którzy swoje starty w PPRB rozpoczęli w tym roku, Tomek Białkowski i Darek Baśkiewicz. Zajmowane obecnie 3. miejsce ma w tym układzie pewne Marek Petters, którego w Żaganiu nie zobaczymy. O frajdę z jazdy i pucharki z rajdu powalczą zaś Sławek Kalemba i Piotrek Marchut (to ich dopiero drugi wspólny rajd w tym roku, a dla Sławka w ogóle drugi w karierze), Marcin Sobiech i Inez Kieliba, którzy wciąż przyzwyczajają się do swojej żółtej Yamahy, Grzesiek Mikuła i Piotrek Szczygieł, Rafał Krawczyk i Maciej Wilczak oraz Tomek Wojtyra i Michał Pielużek. W tej grupie pojazdów ścigać się będą także nasi goście „zza miedzy”, Czesi Ladislav Zavrtalek i Ivo Sevcik.

Baja-IC-3

Mateusz Budziło i Tomek Waloch na Baja Inter Cars będą bronić zeszłorocznego Pucharu Polski w UTV

Baja Inter Cars rozpocznie się w sobotę tradycyjnie już rozgrywanym na lotnisku w Szprotawie prologiem. Zawodnicy RMPST dodatkowo pokonają też pierwszy z oesów. W niedzielę z kolei wszyscy dwukrotnie zmierzą się z odcinkiem na poligonie żagańskim oraz jednym oesem w Szprotawie. W niedzielne popołudnie przekonamy się, kto wywalczył sobie wszystko, a kto zakończył Baja Inter Cars lub cały sezon z niczym.

 

AM

Fot. Łukasz Pączkowski / Łukaszewski Offroadsport Rally Team, Offroadsport.cz, Marcin Rybak / Wicentowicz – Boba Cross Country Team, Grupa4x4

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s