ARON DOMŻAŁA NA PODIUM PUCHARU ŚWIATA

Aron Domżała zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross Country. Młody kierowca debiutował w 2017 roku w królewskiej kategorii T1, więc jest to tym bardziej ogromny sukces. Był pilotowany w większości rajdów sezonu przez Macieja Martona, ale również przez Szymona Gospodarczyka.

Kontuzja go nie pokonała
Po bardzo solidnej jeździe i szóstym miejscu w prestiżowym Rallye OiLibya du Maroc, Aron Domżała przesunął się na trzecie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Pozycję mogli odebrać mu tylko Sheikh Khalid Al-Qassimi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Yasir Seaidan z Arabii Saudyjskiej oraz Mohammed Abu-Issa z Kataru. Żaden z tych zawodników nie pojawił się jednak na liście startowej ostatniego rajdu sezonu, Baja Portalegre 500.
Bardzo lubię Rajd Portugalii oraz tamtejsze trasy, ale w zaistniałej sytuacji postanowiliśmy zrezygnować z ostatniego startu. To był długi sezon i mój organizm zaczął już odczuwać jego trudy. Pojawiło się kilka kontuzji, które tylko zaleczyłem, więc teraz czas zająć się właściwą rehabilitacją i przygotowaniami do przyszłorocznych zmagań – powiedział Aron Domżała.

Osiągnął więcej, niż się spodziewał
Aron Domżała nie kryje zadowolenia z wyniku, jaki udało mu się „wykręcić” w 2017 roku.
Nasz plan maksimum na pierwszy sezon w T1 zakładał podium Pucharu Świata i udało się! Zrealizowaliśmy cel w 110 procentach. To daje ogromną satysfakcję i motywację, ponieważ zdaję sobie sprawę, że gdybym miał większe doświadczenie, uniknąłbym wielu błędów, a dzięki temu kilka razy sięgnąłbym po lepszy wynik. Byłem bardzo zadowolony z naszego tempa jazdy, ale najważniejsza była nauka i choćby fakt, że zdecydowanie poprawiłem umiejętności prowadzenia samochodu na wydmach – tłumaczy.

Aron Domżała_1

Przypomnijmy, że mijający sezon Aron Domżała rozpoczął od zwycięstwa w Baja Russia. Pilotował go wówczas Szymon Gospodarczyk, z którym pokonał również trzy kolejne rundy: Dubai Baja, Abu Dhabi Desert Challenge oraz Qatar Cross Country Rally. Potem na fotelu nawigatora zasiadł Maciej Marton.
Trzy pustynne rundy stanowiły ciężką przeprawę, ale Kazachstan przywrócił mi chęć do walki. W kolejnych rajdach baja też dobrze sobie radziliśmy, ale prześladował nas pech. We Włoszech zalany silnik, w Hiszpanii kara za pozostawione koło, na Węgrzech problemy z podnośnikiem, a w Polsce opona, która zeszła z felgi z powodu zbyt niskich ciśnień. Niektórych z tych problemów dałoby się uniknąć, gdybyśmy mieli większą wiedzę i doświadczenie – przyznał.

Ambitne plany
Choć na koniec sezonu Pucharu Świata każdy pyta o dakarowe plany Arona Domżały, młody zawodnik na razie tonuje nastroje.
Ten rajd to ogromne  i czasochłonne wyzwanie logistyczne. Trudne do zrealizowania bez partnerów zewnętrznych – szczególnie w grupie T1. Dlatego zacząłem już przygotowania fizyczne, ale do kolejnego sezonu Pucharu Świata. Wiem, że ciężko będzie poprawić tegoroczny rezultat, ale na pewno celem będą lepsze wyniki w poszczególnych rajdach.


Klasyfikacja Pucharu Świata FIA:

  1. Nasser Al-Attiyah (QAT) 300 pkt
  2. Jakub Przygoński (POL) 183
  3. Aron Domzala (POL) 110
  4. Khalid Al-Qassimi (ARE) 105
  5. Yasir Seaidan (SAU) 85

Mat. prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s