KTO WYGRA DAKAR 2018? – QUADY

Quadowcy podczas tegorocznego Rajdu Dakar będą mieli podwójnie trudne zadanie – nie dość, że sam rajd to dla nich ogromne wyzwanie, to jeszcze będą oni musieli się zmierzyć z całą armadą rywali. Do startu w Dakarze 2018 zgłosiła się bowiem rekordowa liczba kierowców quadów. Na rampie startowej w Limie 6. stycznia ma stanąć aż 50 quadów! Dominujący ilościowo i jakościowo od czasu przeprowadzki Dakaru na ich kontynent zawodnicy z Ameryki Południowej mogą czuć zagrożenie dla swojej przewagi ze strony całej gromady Europejczyków, w tym Polaków, którzy są w stanie ich dogonić.

W afrykańskiej erze rajdu tylko garstka quadowców rutynowo stawała na starcie. Wraz z „odkryciem” Ameryki Południowej, Dakar otworzył się także na wielu kierowców quadów, pędzących przez ścieżki i wydmy tego kontynentu przez okrągły rok, którzy okazali się najszybsi w swojej kategorii, co stanowiło ważną datę w ich dziennikach. Oprócz braci Patronelli, którzy zdobyli aż 5 tytułów w tej kategorii, Latynosi szczególnie pokazali swą siłę w liczbach na elitarnym poziomie, uzyskując w tym okresie łącznie 18 miejsc na podium. W tym roku z Dakarem zmierzy się 30 południowoamerykańskich zawodników, a wśród nich poważni kandydaci do zwycięstwa, nawet pomimo braku Patronellich. Pierwszy w rzędzie jest Ignacio Casale, zwycięzca z 2014 roku, który posiada najbardziej imponującą listę tytułów. W zeszłym roku, pomimo urazów fizycznych, Chilijczyk był w stanie nawiązać walkę z Segreyem Karyakinem i dotarł do mety w Buenos Aires na 2. pozycji. W międzyczasie pokonał kilku swoich przyszłych rywali w Atacama Rally, gdzie szlifował swoje przygotowania w najlepszych warunkach.

casale

Chilijczyk Ignacio Casale to jeden z głównych południowoamerykańskich faworytów w Rajdzie Dakar 2018

Casale będzie musiał stoczyć bitwę z kilkoma uznanymi argentyńskimi sąsiadami, jak Pablo Copetti (3. miejsce w 2017), czy wiecznie młody Jeremias Gonzales (2. miejsce w 2015). Boliwijczycy też nie są gorsi, dzięki ich „chorążemu” Walterowi Nosiglia, który zajął 3. miejsce w 2016, a w zeszłym roku wygrał 2 etapy. Peru, które powraca do trasy Dakaru, także może zobaczyć swoich zawodników błyszczących w generalce, jak to miało miejsce w 2013 roku, kiedy to Ignacio Flores wygrał pierwszy etap rajdu – znów będzie obecny na Dakarze, podobnie, jak jego rodak Alexis Hernandez (8. miejsce w 2017).

Pomimo ogólnej dominacji zawodników z Ameryki Południowej, trzech Europejczyków triumfowało w Dakarze od 2009 roku: Czech Josef Macháček, Polak Rafał Sonik i Rosjanin Sergey Karyakin. Macháček zrobił sobie przerwę w ściganiu i wciąż nie całkiem powrócił do regularności, jaką miał wtedy, kiedy pięciokrotnie zwyciężał Dakar, ale dwóch pozostałych wciąż ma wielkie szanse na zwycięstwo. Takie samo wyzwanie staje przed dwoma Francuzami, którzy w ostatniej edycji zaliczyli imponujące występy: Simonem Vitse, który prowadził w połowie rajdu, zanim się wycofał, i Axelem Dutrie, który swój pierwszy Dakar ukończył na 5. miejscu. Ponadto zagrożenie dla Latynosów może przyjść także z Holandii, w postaci zdobywcy Pucharu Świata Keesa Koolena, który w zeszłym roku wygrał swój pierwszy etap, a także byłego motocyklisty Bastiaana Nijen-Twilhaara.

Oczywiście oczy polskich kibiców będą zwrócone w stronę naszych dwóch quadowców: Rafała Sonika, który w swoim 10. starcie w Dakarze powalczy o powtórkę sukcesu z 2015 roku, a także towarzyszącego mu Kamila Wiśniewskiego, który w swoim 2. starcie w tym rajdzie ma ambicje dużo większe niż 10. miejsce, jakie zajął w zeszłym roku.

kamil

Polski quadowy „Dream Team” na Dakarze 2018 – Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski

Pomimo tego, że ta kategoria straciła Camelię Liparotti, która w tym roku dała się uwieść urokom SxS, wciąż do wywalczenia będzie tytuł w klasyfikacji kobiet. Zmierzą się w tej walce Boliwijka Suany Martinez i debiutująca w Dakarze urocza Czeszka, którą gościliśmy na Baja Poland 2017, Olga Rouckova.

Quadowi faworyci Rajdu Dakar 2018:

 

Mat. pras. Dakar, AM

Fot. Sonik Team, Instagram / Kamil Wiśniewski, Red Bull Content Pool

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s