KTO WYGRA DAKAR 2018? – CIĘŻARÓWKI

Od wielu lat palmę pierwszeństwa w dakarowej rywalizacji ciężarówek dzierżą Rosjanie z zespołu Kamaza, choć najliczniejsi zwykle są w tej grupie Holendrzy. I to najczęściej oni próbują „podgryzać” rosyjską niebieską armadę – czasami skutecznie. W tym roku na trasach Rajdu Dakar zabraknie najpoważniejszego z „pogromców Kamazów”, Gerarda de Rooya, który aktualnie walczy w Africa Eco Race. Mimo to kandydatów do podium, a nawet zwycięstwa, nie brakuje.

Nadejście XXI wieku wprowadziło erę dominacji Rosjan w kategorii ciężarówek na Dakarze. Od kiedy Vladimir Chagin posmakował swojego pierwszego zwycięstwa u stóp piramid w Kairze w 2000 roku, pasmo zwycięstw Kamaza zostało przerwane tylko 3 razy: w 2007, 2012 i 2016 roku. „Car” zrobił sobie wolne po tym, jak zdobywając swoje 7. trofeum, pobijając rekord Karla Lopraisa, jednak przejęcie po nim pałeczki przez rosyjski team poszło bez problemu. Jego bezpośredni następca, broniący tytułu Eduard Nikolaev, zdobył swoją dziewiczą wygraną w 2013 roku, będąc jeszcze przed trzydziestką, tak samo, jak jego kolega z zespołu Airat Mardeev w 2015. Tym razem mistrzom będzie towarzyszyła wschodząca gwiazda, Dmitry Sotnikov, który pokazał wszystkim swój talent, zdobywając 2. miejsce w zeszłym roku. Od dawna jest jasne, że ciężarówki z Tatarstanu stanowią śmietankę… i że Naberezhnye Chelny, gdzie wszyscy trzej tegoroczni dakarowi kierowcy się urodzili, jest wylęgarnią ciężarowych talentów! Jednak wielu rywali będzie chciało zablokować im drogę po 15. zwycięstwo.

kamaz

Czy ktoś w tym roku dogoni „niebieskich”?

Ciężarówki Iveco z zespołu de Rooy pozostają jedynymi, którym udało się złamać szarżę Rosjan w Ameryce Południowej i znów będą ich najgroźniejszymi konkurentami Co prawda szef teamu, Gerard de Rooy, któremu zwykle towarzyszy polski mechanik pokładowy, Darek Rodewald, wybrał w tym roku zamiast Rajdu Dakar „drogę do Dakaru”, czyli Africa Eco Race, ale i tak kierowcy Kamaza nie mogą spać spokojnie. Po spektakularnej przesiadce do ciężarówki , Federico Villagra (3. miejsce w 20016 i 4. w 2017) jest teraz prawowitym kandydatem do korony, szczególnie, że to teraz on będzie przewodził holenderskiemu zespołowi, a Argentyńczycy są bardziej niż gotowi, by świętować jego wjazd na podium, które w 20. stycznia będzie ulokowane w jego rodzinnym mieście Cordoba. Mimo to, każdy, kto blisko się przygląda kategorii ciężarowej, dostrzega także resztę stawki, która jest tylko o krok za Kamazem i Iveco. Czesi Ales Loprais i Martin Kolomy, obaj w Tatrach, choć w różnych zespołach, stanowią możliwe zagrożenie. Ponadto ani Marten van den Brink w Renault (2 zwycięstwa etapowe w 2017), ani Białorusin Aleksandr Vasilevski w MAZ-SPORTAuto (6. miejsce w 2017), nie pozostają niezauważeni, jako że pojawiają się wysoko w rankingach. To będzie mix kierowców walczących o miejsce na podium… co najmniej.

Dakar-2017-SS11-Villagra-c

Federico „Coyote” Villagra to jeden z ciężarowych faworytów Dakaru 2018

Wśród załóg amatorskich drużyna Richarda de Groota raczej nie będzie wywierać presji na Kamaza, ale na pewno będzie hitem dla kibiców. Jego wielka czerwona ciężarówka jest całkowicie wypełniona strażakami, którzy na każdym kroku otrzymują królewskie przyjęcie przez ich południowoamerykańskich kolegów po fachu. Marc Leeuw, startujący w Dakarze po raz pierwszy od 2012 roku, wzmocni holenderską obsadę, która znów jest najliczniejsza w tej kategorii.

Polscy kibice z kolei będą się bacznie przyglądać dakarowym poczynaniom belgijskiego kierowcy Dave’a Ingelsa, gdyż na pokładzie jego MANa znajdzie się Polak, Michał Wrzos. Michał startował z Dave’m już w zeszłym roku, zajmując 22. miejsce.

ingels

Polak Michał Wrzos ponownie zasiądzie na pokładzie MANa Dave’a Ingelsa

Ciężarowi faworyci Rajdu Dakar 2018:

 

Mat. pras. Dakar, AM

Fot. Red Bull Content Pool, Dakar de Rooy, Facebook / Dave Ingels

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s