DAKAR 2019: 100% PERU, 100% DAKAR

No i stało się – po wyjątkowo długich oczekiwaniach i dramatycznych zwrotach akcji wreszcie ASO podało termin i trasę Dakaru 2019.

dakar2019

 

Najważniejsze fakty

  • 41. edycja Dakaru odbędzie się w dniach 6 – 17 stycznia 2019 na trasie wielkiej pętli wyłącznie na terytorium Peru, ze startem i metą w stolicy tego kraju, Limie.
  • Trasa Dakaru 2019 wytyczona na pustynnych obszarach Peru będzie jedną z najbardziej piaszczystych w historii rajdu, ale znajdą się na niej także bardziej urozmaicone nawierzchnie, aby zadowolić zwolenników jazdy różnych warunków terenowych.
  • Zgłoszenia można wysyłać już od 21 maja. Formularze zgłoszeń w kategorii motocykli, quadów, SxS, samochodów i ciężarówek dostępne są na stronie www.dakar.com

 

W styczniu tego roku Dakar powrócił po kilku latach przerwy do Peru, gdzie został przyjęty bardzo ciepło, ale też był bardzo wymagający. Wielu zawodników przekonało się boleśnie, jak bezwzględna potrafi być pustynia. Na wydmach w regionach Ica i Tanaka nawet takie gwiazdy jak Sébastien Loeb, Sam Sunderland, Nani Roma czy Siergiej Karjakin musiały przyjąć lekcje pokory. Trasa edycji 2019 będzie liczyć 10 etapów, a na każdym z nich uczestnicy będą musieli wykazać się dużym opanowaniem, dojrzałością i umiejętnościami jazdy w piaszczystym terenie. Każdy kolejny odcinek będzie trudniejszy od  poprzedniego. To oznacza, że walka o zwycięstwo będzie trwała aż do ostatniego dnia. Trasa, w dużej mierze piaszczysta i przebiegająca w otwartym terenie będzie także najwyższej próby wyzwaniem pod względem nawigacyjnym. W nowych rejonach zostaną wytyczone nieco szybsze odcinki z myślą o miłośnikach ścigania z większymi prędkościami. Tylko ci, którzy wykażą się najwyższymi umiejętnościami jazdy w różnych warunkach dotrą do mety w Limie.

 

Dakar półmaraton: druga szansa

Dakar bywa bezwzględny nawet dla najlepszych. Defekty, wypadki czy zakopanie się w wydmach często prowadzą do wycofania z rajdu, niekiedy zaledwie kilkaset kilometrów po starcie. W 2019 roku samochody, pojazdy SxS i ciężarówki, które odpadną w pierwszym tygodniu rajdu będą mogły powrócić do rywalizacji po dniu przerwy w osobnej klasyfikacji przy zachowaniu warunków, które gwarantują fair-play, szczególnie w kwestii kolejności startu do odcinków specjalnych.

 

 

Początek przyjmowania zgłoszeń: 21 maja – TUTAJ

 
Kalendarz Dakar Tour 2019
 
Holandia: 23 maja

Portugalia: 25 maja

Czechy: 29 maja

Włochy: 31 maja

Francja: czerwiec

Chile: 1 czerwca

2 czerwca: Argentyna

4 czerwca: Peru

12 czerwca: Hiszpania

13 czerwca: Anglia

30 sierpnia: Polska

30 października: USA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s