POLSKA MAFIA WE WŁOSZECH – STARTUJE ITALIAN BAJA

Italian Baja zawsze była popularna wśród Polaków, ale tegoroczna zapowiada się wybitnie biało-czerwono. Ten włoski rajd jest w tym roku zarówno rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross Country, jak i Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ, dzięki czemu przed naszymi zawodnikami otworzyły się szersze możliwości udziału w nim. Piękne trasy w okolicach Pordenone przyciągnęły także reprezentantów wielu innych krajów – w sumie aż 23, więc 25. edycja Italian Baja będzie naprawdę międzynarodowa.

IB logo

 

Gorączka przedrajdowej nocy

Organizatorzy Italian Baja przeżywają ciężkie dni, jako że muszą się zmierzyć z ostatnimi przygotowaniami do 25. edycji rajdu, zaplanowanego na dni 21-24 czerwca. Na listach zgłoszeń widnieją 53 załogi, reprezentujące 23 kraje i 3 kontynenty. To będzie niezła mieszanka języków, jakimi posługiwać się będą kierowcy i piloci pochodzący z Europy, Azji i Ameryki Południowej.

 

Z ziemi polskiej do włoskiej

Na Italian Baja w ostatnich latach Polaków nie brakowało, zapisali się oni także w historii tego rajdu jako zwycięzcy – w 2010 roku triumfował tu Krzysztof Hołowczyc, w 2015 roku wygraną wśród quadów wywalczył sobie Damian Rajczyk, zaś w zeszłym roku na najwyższym stopniu podium stanął Kuba Przygoński. Do udziału w tegorocznej Italian Baja zgłosiło się aż 8 polskich załóg! 3 z nich będą się ścigać w Pucharze Świata, kolejne 5 w CEZ i Mistrzostwach Włoch. Polak zresztą otwiera listę zgłoszeń – z numerem 1 wystartuje Kuba Przygoński, któremu na pokładzie MINI John Cooper Works Rally jak zwykle będzie towarzyszył belgijski nawigator Tom Colsoul. To właśnie ta załoga aktualnie prowadzi w klasyfikacji Pucharu Świata i jest na bardzo dobrej drodze do wywalczenia tego tytułu. Przygoński i Colsoul są głównymi faworytami tego rajdu, zarówno jako liderzy Pucharu, jak i ubiegłoroczni triumfatorzy Italian Baja. Kuba jako jedyny będzie reprezentował biało-czerwonych w grupie T1, za to w T2 mamy aż 2 załogi. Tomasz Piec, który na swoją Toyotę Land Cruiser VDJ200 naklei numer 54, zna już włoskie trasy, ale tym razem pokonywać je będzie ze swoim tegorocznym pilotem Michałem Marczewskim. Nowicjuszami na tych trasach będą Tomek Baranowski i Grzesiek Konczak, którzy pojadą w Italian Baja Toyotą Land Cruiser 155, przygotowaną przez Hołowczyc Racing. Panowie mieli już okazję przetestować swoją nową „zabawkę’ w warunkach „bojowych” podczas Columna Medica Rajd Safari, a teraz powalczą nią w Pucharze Świata. Nakleją na nią numer 53.

Aż 5 polskich załóg zgłosiło się do Italian Baja autami z grupy TH, a zatem ścigać się oni będą w CEZ i Mistrzostwach Włoch. W CEZ tę grupę w tym roku wyraźnie zdominowali Mariusz Wiatr i Łukasz Łaskawiec, więc i tu ich nie mogło zabraknąć. Tym bardziej, że już te trasy znają, choćby z zeszłorocznej edycji rajdu. Pozostali polscy zawodnicy to załogi Dacii Duster, które po raz pierwszy będą miały okazję sprawdzić się na zagranicznych trasach. Są to duety: Krzysiek Wicentowicz i Bartek Boba (zwycięzcy Dacia Duster Elf Cup 2017), Patrycja Brochocka i Grzesiek Komar oraz Magda Zając i Tomek Mroczek, Do rajdu zgłosiła się także 4 załoga Dacii – Tadeusz Rzeżuchowski i Daniel Dymurski, jednak prawdopodobnie nie staną oni na starcie.

IB przygon

Kuba Przygoński i Tom Colsoul wygrali Italian Baja 2017, a w tym roku są faworytami rajdu

 

Entliczek-pentliczek

Kuba Przygoński i Tom Colsoul są zdecydowanymi faworytami Italian Baja, a ich pozycja w klasyfikacji Pucharu Świata mocna, jednak rywale nie śpią i na pewno będą walczyć we Włoszech o wygraną. Po Rally Kazakhstan na fotel wiceliderów wskoczyli Rosjanie Vladimir Vasiliev i Konstantin Zhiltsov i na pewno mają chrapkę na odebranie polsko-belgijskiej załodze prowadzenia w Pucharze. Na pewno nie nastąpi to na Italian Baja, bo Przygoński ma aż 43-punktową przewagę nad Vasilievem (do zdobycia we Włoszech jest 30 punktów), ale do końca rozgrywek jeszcze daleko, więc liczy się każdy punkt. Vasiliev będzie natomiast musiał odpierać ataki Czechów Martina Prokopa i Jana Tomanka, którzy tracą do niego tylko 6 punktów, a zatem możemy się spodziewać wojny rosyjsko-czeskiej. Nie bez szans na podium w Italian Baja jest także nasz dobry znajomy z Czech, Mirek Zapletal, który pojedzie w towarzystwie Słowaka Marka Sykory swoim Fordem F-150 Evo. W tym rajdzie nie zobaczymy żadnego zawodnika z Overdrive Racing, zaś X-raid, oprócz Przygońskiego, wystawia w tym rajdzie 2 Miniaki, oba z Włochami na pokładach: MINI All4 Racing pojadą Eugenio Amos z portugalskim pilotem Filipe Palmeiro, zaś MINI John Cooper Works Rally powiezie załogę w składzie Michele de Nora i Maurizio Dominella. Prywatnym MINI All4 pojedzie kolejna włoska załoga – Elvis Borsoi i Stefano Rossi. Na starcie zobaczymy także dwa charakterystyczne G-Force’y, którymi pojadą Boris Gadasin z Danem Shchemelem oraz Andrey i Vladimir Novikov.

W grupie T2 głównymi rywalami naszych dwóch załóg – Tomka Pieca i Michała Marczewskiego oraz Tomka Baranowskiego i Grześka Konczaka – będą dwaj najpoważniejsi kandydaci do zdobycia Pucharu Świata w T2. Na starcie Italian Baja stanie zarówno aktualny lider, Saudyjczyk Ahmed Al-Shegawi w towarzystwie francuskiego nawigatora Laurenta Lichtleuchtera, jak i wicelider, Katarczyk Adel Abdulla, jadący tym razem także z Francuzem, Jean-Michelem Polato.

IB finarto

Tomek Baranowski i Grzesiek Konczak na trasy Italian Baja wyruszą swoją nową Toyotą

 

W grupie T3 do udziału w Italian Baja zgłosiło się aż 7 załóg. Tu także na starcie pojawią się aktualni liderzy Pucharu, Hiszpanie Jose Luis Pena Campo i Rafael Tornabell, jak i wiceliderzy – także z Hiszpanii – Santiago Navarro i Pedro Gabriel Lopez. Mocnymi załogami są także Szwajcar Vincent Gonzalez jadący z bardzo dobrym francuskim pilotem, Sebastienem Delaunayem oraz zwycięzcy Dubai Baja, Brytyjczycy Graham Knight i David Watson.

W grupie TH w CEZ i Mistrzostwach Włoch będziemy świadkami wojny polsko-włoskiej, gdyż obie narodowości są tu reprezentowane przez 4 auta (z Tadeuszem Rzeżuchowskim mielibyśmy przewagę liczebną). Przeciwko Mariuszowi Wiatrowi i Łukaszowi Łaskawcowi, Patrycji Brochockiej i Grześkowi Komarowi, Magdzie Zając i Tomkowi Mroczkowi oraz Krzyśkowi Wicentowiczowi i Bartkowi Bobie staną: Mauro Cantarello i Cristian Darchi w Isuzu D-Max, Francesco Ceschin i Simone Ferabili w Nissanie Navara, Francesco Giocoli i Sandro Pradal w Range Roverze Classic oraz Marco Gaglianone i Elena Scapin w Suzuki Grand Vitara. Kto wygra tę polsko-włoską batalię?

IB winc

Krzysiek Wicentowicz i Bartek Boba to jedna z 3 załóg Dacii Duster, jakie pojawią się na starcie Italian Baja

 

Jedwabny szlak

Po raz pierwszy w 25-letniej historii Italian Baja wystąpią w tym rajdzie zawodnicy z Chin. Hangzhou Flying Rally Team wystawia na ten rajd dwa Mitjety – mieliśmy okazję oglądać takie auto na Columna Medica Baja Drawsko – jechali nim Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk. Przypomnijmy, że Mitjet Off Road to benzynowe buggy francuskiej konstrukcji.  Takimi pojazdami na Italian Baja będą się ścigać Xiang Wang i Tao Yang oraz Tai Xu Wei i Woh Chong Kah.

IB aron

Mitjet Off Road to jedno z ciekawszych aut, jakie pojawią się na Italian Baja – my znamy je z Columna Medica Baja Drawsko (Aron Domżała / Szymon Gospodarczyk)

 

Co, gdzie, kiedy?

25. Italian Baja rozpoczyna się w czwartek 21 czerwca od odbiorów administracyjnych i badań kontrolnych, które odbywać się będą na terenie centrum targowego Pordenone Fiere. Na wieczór zaplanowano uroczystą kolację oraz nocną ceremonię startu, która rozpocznie się o 23:00. W piątek rano odbędzie się shakedown, zaś po południu 10-kilometrowy prolog. Odcinki specjalne będą rozgrywane w sobotę i niedzielę u brzegów rzek Meduna, Cosa i Tagliamento. Wyniki rajdu poznamy w niedzielę 24 czerwca po południu.

 

Mat. pras., AM

Fot. Mat. pras., Finarto Racing, Grzegorz Kozera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s