WIELKIE TRIO W X-RAID – Sainz, Peterhansel i Despres w MINI John Cooper Works Buggy

Do startu Rajdu Dakar 2019 pozostały już tylko 3 miesiące. Aby zapewnić, że zespół będzie miał najlepsze wsparcie w walce o zwycięstwo, X-raid dodał do swoich szeregów trzy wielkie nazwiska: Carlos Sainz, Stephane Peterhansel i Cyril Despres przechodzą do niemieckiego teamu, dla którego każdy z nich pojedzie MINI John Cooper Works Buggy! W tym składzie w sumie 20 zwycięstw w Rajdzie Dakar zasiądzie za kierownicami 3 samochodów, które zostały zaprojektowane i zbudowane przez X-raid. Peterhansel jest rekordzistą pod względem dakarowych zwycięstw – zdobył ich łącznie 13 na motocyklu i samochodem. Sainz ma na koncie 2 wygrane, a Despres 5 razy wygrywał na motocyklu.

Sainz i Despres zadebiutują w nowych samochodach w Rallye du Maroc, który rozpocznie się prologiem rozgrywanym 4 października w Fezie w Maroko.

X auto2

W Maroko Carlos Sainz, urzędujący zwycięzca Dakaru, przesiada się do MINI John Cooper Works Buggy. Hiszpan wywalczył w styczniu swoje drugie zwycięstwo, wcześniej triumfując 2010 roku. „El Matador” jest jednym z największych nazwisk w rajdach i ma chrapkę na zwycięstwo numer 3 w 2019. Zanim przeszedł do offroadu, Sainz dwukrotnie zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Świata (WRC) – w 1990 i 1992.

X sainz action

Stephane Peterhansel bynajmniej nie jest nieznaną wartością dla zespołu X-raid. Francuz przeszedł do zespołu z Treburu po Dakarze 2009. W 2012 zdobył dla teamu pierwsze zwycięstwo jadąc MINI All4 Racing. Rok później powtórzył ten wyczyn. Teraz powraca do niemieckiego zespołu po ponad 3 latach przerwy. „Mr Dakar” w sumie wygrywał 13 razy w tym kultowym pustynnym maratonie. 6 z tych zwycięstw osiągnął na motocyklu, pozostałe 7 razy na czterech kołach.

X peter action

Cyril Despres jest najmłodszym z tego trio w MINI JCW Buggy. Mimo to, ma już wielkie doświadczenie do zaoferowania. Francuz 5 razy zwyciężał w Rajdzie Dakar na motocyklu (2005, 2007, 2010, 2012, 2013). Przesiadł się do samochodu w 2015 i od tamtej pory dwukrotnie wygrał słynny Silk Way Rally (2016, 2017).

X despres action

Rallye du Maroc będzie pierwszym oficjalnym występem w MINI JCW Buggy dla Sainza i Despres. Sainz pojedzie ze swoim wieloletnim pilotem Lucasem Cruzem, zaś Despres będzie pokładał swoje nadzieje w umiejętnościach nawigacyjnych Jean-Paula Cottret.

X auto1

Zespół X-raid w ostatnich miesiącach ciężko pracował nad dalszym rozwojem MINI JCW Buggy. Auto przejechało tysiące kilometrów na testach w Maroko i Europie, aby mieć pewność, że będzie konkurencyjne podczas Dakaru 2019. Osiągnięto znaczną redukcję wagi, a także pewne elementy buggy zostały zoptymalizowane. Zespół zrobił duży krok naprzód, zwłaszcza w kwestii elektroniki, a także poprawił osiągi auta.

 

X auto3Sven QuandtTo trio jest oczywiście obsadą marzeń, wnoszącym także ogromne doświadczenie. Carlos udzielił nam dużego wsparcia podczas rozwoju naszego MINI i w tej kwestii posunął nas naprzód – szczególnie w zakresie ustawień. Stephane to stary przyjaciel i jestem zachwycony, że mamy go z powrotem w teamie. Cyril także w ostatnich latach pokazał, na co go stać i jestem bardzo ciekawy, jak wykorzysta swoje umiejętności z nami. W każdym razie ma on już na koncie wiele kilometrów w naszym aucie. Nasze MINI w ostatnich miesiącach z powodzeniem przejechało wiele kilometrów testowych i jesteśmy bardzo podekscytowani jego pierwszym występem w zawodach.

 

X sainzCarlos SainzNowy team, nowe auto i wraz z teamem nowe wyzwanie. Jestem bardzo optymistyczny, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Jesteśmy dobrze przygotowani. Uwielbiam wyzwania polegające na pracy, rozwoju i wyciąganiu z nowego auta tego, co najlepsze. To zawsze jest ekscytujące. Bardzo ciężko do tej pory pracowaliśmy, a MINI zrobiło duży krok naprzód. Jestem zadowolony z auta i wciąż mamy czas, by go jeszcze dalej rozwijać.

 

X peterStephane PeterhanselZdobyłem 2 zwycięstwa w Dakarze z X-raidem – to bardzo miłe wspomnienia. Cieszę się z powrotu do zespołu, razem z Carlosem i Cyrilem. Byłem bardzo podekscytowany, gdy wsiadłem do MINI X-raidu. Daje mnóstwo frajdy i łatwo się prowadzi. Dokonaliśmy kilku zmian w ramie i udało nam się zmniejszyć wagę. To pozwoliło nam zrobić duży krok naprzód. Choć zbliżający się Dakar będzie się odbywał tylko w jednym kraju, to dla mnie Peru jest ciekawym i fajnym krajem. Są tam duże wydmy i otwarta pustynia – to sprawia, że rajd jest bardzo ciekawy.

 

X despresCyril DespresMam nowy samochód, nowy zespół i nowego pilota, ale tę samą pasję i motywację. Nie mogę się doczekać, by stanąć na starcie w MINI JCW Buggy. To naprawdę wielka frajda jechać takim autem – zdecydowanie jestem kierowcą buggy. Zespół stojący za MINI daje z siebie wszystko i fajnie się prowadzi to auto. Jean-Paul jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów na arenie rajdów terenowych. Znam go od bardzo dawna – dobre 15 lat. Od kiedy tylko zacząłem się ścigać na dwóch kołach, Jean-Paul był tym, który pomagał mi z każdym pytaniem dotyczącym nawigacji. Na Dakarze 2019 będziemy prawie wyłącznie na piasku. Jeden błąd i może być po wszystkim. Tu jest wiele okazji do ugrzęźnięcia i stracenia czasu. Nadchodzący Dakar będzie wybitnie intensywny i wymagający.

 

Mat. pras. X-raid

Fot. Red Bull Content Pool

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s