DAKAR 2019: Rafał Marton – pierwszy Polak w trzech dakarowych kategoriach

Rafał Marton to jeden z najbardziej doświadczonych polskich dakarowych zawodników. 6 stycznia stanie na starcie swojego 12. Rajdu Dakar. Będzie pełnił rolę pilota debiutującego w tym maratonie Macieja Domżały. Polski duet pojedzie Polarisem w kategorii Side-by-Side (SxS). Będzie to już 3 rodzaj pojazdu, jakim dakarowe trasy będzie przemierzał Rafał Marton. Dotychczas żaden z Polaków nie zaliczył startów w Rajdzie Dakar tyloma pojazdami.

Historia startów Polaków w Rajdzie Dakar jest niemal równie długa, jak historia samego rajdu. Polscy zawodnicy przemierzali dakarowe trasy wszystkimi możliwymi pojazdami – jeździli na motocyklach i quadach, a także na pokładach samochodów i ciężarówek. Kilku Polaków startowało nawet więcej niż jednym rodzajem pojazdów – np. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor przesiedli się z motocykli do samochodu, a Jarosław Kazberuk zasiadał na pokładzie zarówno samochodu, jak i ciężarówki. W 2017 po raz pierwszy pojawiła się na Dakarze kategoria SxS, w Polsce bardziej znanych jako pojazdy UTV. W 2018 zadebiutował w tej kategorii Szymon Gospodarczyk, który był nawigatorem francuskiego kierowcy Claude’a Fournier. Ten francusko-polski duet wywalczył sobie 3 miejsce w kategorii SxS. W Rajdzie Dakar 2019 po raz pierwszy wystartuje w 100% polska załoga w składzie Maciej Domżała i Rafał Marton. Maciej Domżała zadebiutuje w tym najtrudniejszym na świecie rajdzie, z kolei dla Rafała Martona będzie to już 12. udział Rajdzie Dakar. Po raz pierwszy jednak pojedzie pojazdem SxS.

Start Polarisem w Dakarze 2019 bezwzględnie jest wyzwaniem, jak każdy start w tym najtrudniejszym rajdzie świata, jednak w samym pojeździe UTV czuję się już nieźle. W roku 2018 zaliczyłem ponad 10 rajdów Can Amem Maverickiem, wspólnie z Mirkiem Stocerzem wywalczyliśmy Mistrzostwo Polski w tej klasie, a dodatkowo trenując przejechaliśmy kilka tysięcy kilometrów. Tak więc, mówiąc krótko, UTV nie jest dla mnie nowością. Naszego Polarisa poznałem, trenując jego naprawy wspólnie z zespołem Xtreme+, a w Peru ścigałem się już dwukrotnie, zatem stając na starcie jestem trochę spokojniejszy – mówi Rafał Marton.

Rafał Marton w Xtreme Plus

Rafał Marton swoją przygodę z Rajdem Dakar rozpoczął w 2002, kiedy to zasiadł u boku Łukasza Komornickiego w Toyocie Land Cruiser. W kolejnych edycjach rajdu zajmował fotel pilota także w Mitsubishi Pajero, Toyocie Hilux, a także tylnonapędowym SMG Buggy, którym startował wraz z Adamem Małyszem. Trzykrotnie zasiadał także w kabinie ciężarówek – Mercedesa Unimoga i dwa razy MANa TGS 18.480. Jak dotąd żaden polski pilot nie startował w Rajdzie Dakar aż tyle razy i tyloma różnymi pojazdami. Do tej „kolekcji” Rafał Marton już w styczniu dopisze Polarisa RZR z zespołu Xtreme+. W ten sposób zostanie pierwszym w historii Polakiem, który wystartował w Dakarze aż trzema różnymi rodzajami pojazdów!

Rafał Marton i Adam Małysz

Dla Macieja Domżały, który poprowadzi Polarisa, będzie to pierwszy start w Rajdzie Dakar. Takim samym pojazdem miał już jednak okazję wystartować w rajdzie cross country – brał udział w jednym z najbardziej znanych rajdów tego typu na świecie, Abu Dhabi Desert Challenge. Zarówno z samym pojazdem, jak i z jazdą nim po pustyni, jest więc już obeznany.

W Rajdzie Dakar 2019 wystartują także synowie obu panów – Aron Domżała i Maciej Marton utworzą załogę Toyoty Hilux. Aron Domżała to także dakarowy debiutant, natomiast dla jego pilota, Macieja Martona, będzie to już 4. start w tym rajdzie. Młody nawigator po raz drugi spotka się na dakarowych trasach ze swoim ojcem, bowiem obaj już walczyli na tych trasach w 2014 roku. Maciej Marton także już ma na swoim koncie starty w Dakarze różnymi pojazdami – w 2014 roku jechał ciężarówką, zaś w 2016 i 2018 samochodami. Można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza, gdyż najlepszym dotychczasowym wynikiem Rafała Martona jest 14. miejsce, zaś Maciej Marton w minionym Dakarze zajął 8. miejsce. Jakie lokaty ojcowie i synowie wywalczą sobie w Rajdzie Dakar 2019? O tym przekonamy się 17 stycznia na mecie rajdu w Limie.

 

AM

Fot. Archiwum Rafała Martona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s