DAKAR 2019: Cisza przed burzą

Najważniejsze fakty:
Wielcy faworyci – KTM i Honda, Mini i Toyota oraz Kamaz – zaliczyli badanie administracyjne i techniczne w niedzielę. Ich rywale także mają już ten punkt programu za sobą.
Faworyci w pojazdach UTV także przeszło już badania, w tym amerykańskie „cudowne dziecko” Casey Currie, który stawi czoła faworytom.

Kurtyna w górę, aktorzy wychodzą na scenę! Tuż przed startem 41. edycji Dakaru zarówno faworyci, jak i outsiderzy nie ukrywają swoich ambicji. W każdej sportowej rywalizacji na uczestników czeka na mecie mniej nagród, niż jest startujących, ale w Dakarze ta dysproporcja jest szczególnie dotkliwa, a chętnych, by sięgnąć po trofea i dokonać rewolucji jest wyjątkowo dużo! Gerard de Rooy powraca po rocznej przerwie i jest zaliczany do grona faworytów w kategorii ciężarówek. Holender w załodze z polskim mechanikiem Darkiem Rodewaldem jest jedynym kierowcą, któremu udało się pokonać Kamazy od czasu przeprowadzki Dakaru do Ameryki Południowej (dwukrotnie – w latach 2012 i 2016) i nie ukrywa, że jego celem jest powtórka tego wyczynu. „Uwielbiam piach i wydmy, a zwycięstwo jest naszym jedynym celem. Nieważne, którą z załóg, ale jedną z naszych zielonych ciężarówek chcę widzieć na pierwszym miejscu na mecie rajdu„, powiedział de Rooy, pamiętający, że swoje pierwsze zwycięstwo w 2012 świętował właśnie w Limie.

cisza1

Team de Rooy – fot. Team de Rooy

Tymczasem zwycięzca dwóch poprzednich edycji Eduard Nikołajew przyznaje, że należy do faworytów w bardzo konkurencyjnej stawce: „Czeka nas jeszcze trudniejsze, ale i ekscytujące wyzwanie. Przed nami z pewnością dramatyczny, pełen zwrotów akcji rajd, ale nie obawiamy się!

cisza3

Eduard Nikolaev / Evgenii Iakovlev / Vladimir Rybakov – fot. Kamaz-Master

Także w kategorii motocykli zapowiada się wyjątkowo interesujący Dakar. Na zwycięstwo równo 30 lat po ostatnim triumfie (niezapomniany Gilles Lalay w 1989) liczy Honda. Japoński producent dwukrotnie w minionych czterech edycjach kończył rajd na drugim miejscu – Paulo Gonçalves w 2015 i Kevin Benavides w 2018. Portugalczyk stanie na starcie zaledwie miesiąc po ciężkiej kontuzji i operacji usunięcia śledziony. Jak mówi, dla niego „zwycięstwem jest obecność na starcie”. Z kolei Argentyńczyk jest „w 100% gotowy, aby poprowadzić zespół do zwycięstwa„, a kolejny kierowca Hondy – Joan Barreda ma nadzieję, że prześladujący go ostatnio pech tym razem go ominie. W każdym razie nowo zatrudniony doradca zespołu, były motocyklista Hélder Rodrigues (trzeci w Dakarze 2011 i 2012), widzi kierowcę Hondy na najwyższym stopniu podium 17 stycznia w Limie: „To będzie nasz rok!”

cisza5

Monster Energy Honda Team – fot. Monster Energy Honda Team

Dakarowy powrót Robby Gordona to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji. Amerykanin startował do tej pory ze zmiennym szczęściem, a jego start po 3 latach przerwy był poważnie zagrożony. Statek wiozący jego ciężarówkę serwisową z USA przypłynął do Peru z opóźnieniem. W efekcie przygotowanie samochodu rajdowego nie zakończyło się w zaplanowanym czasie. Chociaż mechanicy pracowali dniami i nocami, Gordon nie zdążył na badanie techniczne ze swoim pełnym najnowszych technologii Textronem. Amerykanin otrzymał od organizatora dodatkowy czas na ukończenie prac przy samochodzie i pojawił się na badaniu w ostatniej chwili.

cisza4

Robby Gordon / Kellon Walch – fot. Planet Robby

Casey Currie, wschodząca gwiazda amerykańskiego off-roadu zadebiutuje w Dakarze pod opiekuńczymi skrzydłami Robby Gordona i zamierza, jak mówi „zrobić wszystko, aby być w czołówce ” bardzo szybko rozwijającej się kategorii UTV, gdzie wyjątkowo trudno wskazać faworyta. Jego rywalami będą byli zwycięzcy w kategorii quadów – Ignacio Casale i Siergiej Karjakin, a także byli motocykliści – „Chaleco” López i Gerard Farrés, który zdążył już błysnąć drugim miejscem w Rajdzie Maroka.

cisza2

Casey Currie / Rafael Tornabell – fot. Sout Racing Can-Am

 

Mat. pras. ASO / Dakar, fot. tytułowe:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s