DAKAR 2019: Samochody – będzie się działo!

Najważniejsze fakty:
Ø Największa liczba zgłoszeń od 2015 roku – na starcie 6 stycznia w Limie stanie 130 samochodów, w tym ponad 30 pojazdów UTV.
Ø W barwach zespołu X-Raid Team pojedzie prawdziwa plejada gwiazda off roadu – 13-krotny zwycięzca Dakaru Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz i Cyril Despres w samochodach John Cooper Works Buggy. Toyota ze swoim liderem Nasserem Al-Attiyah, specjalistą od jazdy po wydmach będzie ich najgroźniejszym rywalem.
Ø Sébastien Loeb i Robby Gordon – czy będą w stanie walczyć o swoje pierwsze zwycięstwo? Zobaczymy…

Na kartach historii Dakaru widać wyraźnie zaznaczone epoki dominacji marek pojazdów. Na przełomie wieków rządziło Mitsubishi. Japońska marka może pochwalić się najdłuższą zwycięską passą w historii Dakaru – 9 wygranych w ciągu 11 lat, w tym 7 z rzędu. Volkswagen dominował krótko, ale zdecydowanie po przeprowadzce rajdu do Ameryki Południowej (2009 – 2011). Cztery kolejne edycje należały do Mini i zespołu X-Raid Team, a trzy ostatnie Dakary to dominacja Peugeota. Francuski lew został królem dżungli ze swoim „dream teamem” już po raz drugi w historii, po zwycięskiej passie w latach 1987 – 1990. Absencja zespołu Peugeota radykalnie zmieni obraz rywalizacji w tegorocznym Dakarze.

AUTO - DAKAR 2018 - PART 1

Fot. Eric Vargiolu / DPPI

Gwiazdy Peugeota przeniosły się do zespołu X-Raid Team. W jego barwach pojedzie Stéphane Peterhansel, który wśród swoich łącznie 13 dakarowych triumfów ma w dorobku dwa odniesione dla tego zespołu w latach 2012 i 2013. „Monsieur Dakar”, a także ubiegłoroczny zwycięzca Carlos Sainz i pięciokrotny triumfator w kategorii motocykli Cyril Despres pojadą samochodami typu buggy z napędem na dwa koła, podobno znacznie poprawionym w stosunku do wersji ubiegłorocznej.

xraid tyt

„Dream Team” X-raid – fot. X-raid

Nani Roma zasiądzie za kierownicą „starego”, niezawodnego Mini All4 Racing, podobnie jak nasz Kuba Przygoński, Orly Terranova i Yazeed Al-Rajhi.

AUTO - DAKAR 2018 - PART 1

Orlando Terranova / Bermardo Graue – Fot. Frederic Le Floc’h / DPPI

Chociaż ekipa Svena Quandta jest oczywistym faworytem, Toyota nie ukrywa swoich ambicji wygrania Dakaru po raz pierwszy. Zawsze uśmiechnięty i pogodny Nasser Al-Attiyah, od lat jeden z najlepszych pogromców wydm, mający na koncie dwa dakarowe triumfy (2011 w Volkswagenie i 2015 w Mini) oraz Giniel de Villiers (wygrał w Buenos Aires Volkswagenem 10 lat temu) ukończyli ubiegłoroczną edycję w swoich Toyotach odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Katarczyk pewnie zdobył w zeszłym roku tytuł mistrza świata. Czarnym koniem może okazać się Bernhard ten Brinke.

AUTO - DAKAR 2018 - PART 1

Nasser Al-Attiyah / Mathieu Baumel -Fot. Frederic Le Floc’h / DPPI

Dakar słynie jednak z tego, że potrafi sprawiać kłopoty nawet najlepszym. Ci, którzy liczą na niespodziankę, powinni obserwować przede wszystkim dwóch kierowców. Sébastien Loeb, stanie na starcie Dakaru po raz czwarty, znów w Peugeocie 3008 DKR, tym razem w barwach prywatnego zespołu PH-Sport. Nieobliczalny Amerykanin Robby Gordon, zwycięzca 10 odcinków specjalnych w jedenastu startach, trzeci w Dakarze 2009, który powraca na trasę rajdu po dwuletniej przerwie to także kierowca zdolny do sprawienia niespodzianki, o ile nie zawiedzie nowe buggy Textron Wildcat XX.

car5

Robby Gordon – fot. Planet Robby

 

Polscy kibice liczyć będą przede wszystkim na załogę Orlen Teamu. Kuba Przygoński i Tom Colsoul rozbudzili nadzieje zajmując piąte miejsce w styczniu 2018 roku. Czy tym razem uda im się stanąć na podium? O tym jak wysoko ceniony jest polski kierowca, najlepiej świadczy numer 303 – czwarty w kolejności przyznany przez organizatora.

orlen_team_w_drodze_na_dakar (2)

Kuba Przygoński – fot. ORLEN Team

Kolejna załoga w biało-czerwonych barwach to dakarowy debiutant Aron Domżała i jego doświadczony pilot Maciej Marton w Toyocie Hilux. Tu w planach jest czołowa piętnastka na mecie w Limie, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

car6

Aron Domżała i Maciek Marton – fot. Maciek Marton

Będziemy też kibicować dwóm polskim pilotom. Sebastian Rozwadowski powraca na prawy fotel Toyoty Litwina Benediktasa Vanagasa.

car7

Sebastian Rozwadowski – fot. Rytis Šeškaitis / General Financing Team Pitlane

Z kolei były trzykrotny rajdowy mistrz Polski, mieszkający od ponad 10 lat lat w Warszawie Xavier Panseri, dawniej pilot Krzysztofa Hołowczyca (trzecie miejsce w 2015) i Adama Małysza, tym razem z francuską licencją pojedzie z Holendrem Bernhardem ten Brinke.

car8

Xavier Panseri – fot. Xavier Panseri

 

 

Mat. pras. ASO / Dakar, fot. tytułowe: Eric Vargiolu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s