Dakar dba o środowisko i solidarność

Dakar – rajd, w którym wielka przygoda spotyka się z najnowocześniejszą techniką zawsze aspirował do budowania więzi międzyludzkich. Jeszcze podczas edycji afrykańskich wielokrotnie pokazywał swoją solidarność, biorąc udział w akcjach humanitarnych. Teraz, w Ameryce Południowej jest podobnie, chociaż realia i wyzwania są odmienne. Z każdym rokiem podejmowane są coraz bardziej efektywne kroki na rzecz ochrony środowiska, odpowiednio do zmieniających się potrzeb. Plan działania na tegoroczną edycję Dakaru został stworzony we współpracy z władzami peruwiańskimi.

 

 

ASO/@World/A.Lavadinho

Fot. A. Lavadinho / @World / ASO

 

Ochrona środowiska naturalnego i kompensacja emisji dwutlenku węgla

Począwszy od najwcześniejszych etapów prac zespół organizacyjny stara się układać trasę rajdu tak, aby omijać najcenniejsze obszary przyrodnicze. Głównymi partnerami są najważniejsze instytucje państwowe Peru – Ministerstwa Handlu Zagranicznego, Turystyki, Środowiska (w tym Narodowa Służba do spraw Naturalnych Obszarów Chronionych – SERNANP), Kultury i Edukacji. Dzięki tej współpracy możliwa jest identyfikacja obszarów, które pozostają całkowicie niedostępne dla ruchu podczas rajdu.

ASO/@World/A.Lavadinho

Fot. A. Lavadinho / @World / ASO

 Liczby obrazujące wysiłki na rzecz ochrony środowiska:

 

Ponad 300 punktów i 70 stałych znaków informacyjnych utworzono na obszarach cennych przyrodniczo od roku 2017

Ponad 100 ton odpadów zebrano na biwakach

“Zielone punkty” na wszystkich biwakach w celu selektywnego gromadzenia, przetwarzania i recyklingu szkodliwych i niebezpiecznych odpadów

Ekwiwalent kompensaty 15 000 ton CO2 poprzez projekty środowiskowe: GREENOXX Madre de Dios Amazon REDD (walka z wylesianiem) i CIMA — Cordillera Azul (zachowanie terenów leśnych)

AUTO - DAKAR 2018 - PART 1

Fot. A. Vialatte / @World / ASO

 

Solidarność jest w genach Dakaru

Wzajemna pomoc jest dla uczestników Dakaru równie ważna, jak sportowa rywalizacja. Organizatorzy wspierają tego ducha biorąc udział w projektach społecznych. Od dekady Dakar współpracuje z TECHO – organizacją non-profit działającą w 19 krajach Ameryki Łacińskiej, budującą domy dla osób dotkniętych kataklizmami. Dakar połączył także siły z Peruwiańskim Stowarzyszeniem Krwiodawców (które wystawia swój autobus podczas Feria Dakar – imprezy promującej rajd) i organizuje codzienne wizyty na biwakach dla dzieci z niezamożnych rodzin (łącznie 1 500 dzieci skorzystało z tej okazji).

Więcej na ten temat: https://www.dakar.com/en/dakar-world/commitments

 

Mat. pras. ASO / Dakar, fot. tytułowe: Eric Vargiolu / DPPI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s