BAJA NA START – wkrótce startuje Baja Russia Northern Forest

Tradycyjnie sezon światowych rajdów terenowych otworzy rosyjski rajd Baja Russia Northern Forest. Tym razem jednak rozpocznie on zmagania w jednym z dwóch pucharowych cykli – Pucharze Świata FIA w Rajdach Baja, składającym się z ośmiu rund. W tej pierwszej rundzie Pucharu Baja zmierzy się 26 załóg, wśród których nie ma polskich kierowców, ale jest jeden polski pilot. Natomiast w 100% polska załoga powalczy w Baja Russia Northern Forest w klasyfikacji Mistrzostw Rosji.

FIA w tym roku powróciło do koncepcji dwóch Pucharów Świata w Rajdach Terenowych – cross country (dłuższych) i baja (krótszych). Powróciło, gdyż takie podwójne rozgrywki odbywały się do 2011, kiedy to połączono je w jeden cykl.  Teraz znów – podobno przejściowo – rozgrywane będą dwa cykle. W tej „nowej rzeczywistości” pucharowej Baja Russia Northern Forest ponownie jest pierwszym rajdem i ponownie jest to jedyny rajd Pucharu Świata rozgrywany w warunkach zimowych, na śniegu i lodzie.

baja russia

Rozgrywany w śnieżnej Karelii rajd jest jednym z najbardziej charakterystycznych w sezonie i dzięki temu bardzo ciekawym, ale, niestety, podział na rozgrywki cross country i baja odbił się na obsadzie. Na szczęście my będziemy mieli komu pokibicować – w Baja Russia Northern Forest wystartuje polska załoga Tadeusz Rzeżuchowski / Wojtek Jermakow i polski pilot na prawym fotelu Litwina Benediktasa Vanagasa, Bartłomiej Boba.

Lista zgłoszeń do Baja Russia Northern Forest w klasyfikacji Pucharu Świata obejmuje 26 załóg. Niestety brakuje na niej nazwisk z najwyższej półki. Tę najwyższą półkę reprezentuje otwierający listę zgłoszeń Vladimir Vasiliev, triumfator Pucharu Świata z 2014 roku. Tradycyjnie jego pilotem będzie Konstantin Zhiltsov, natomiast Rosjanie tym razem wystartują prywatnym MINI Cooper Countryman. Kolejny numer startowy przydzielono następnej rosyjskiej załodze – są to Andrey i Vladimir Novikov, którzy tradycyjnie pojadą autem G-Force BARS. Tym razem zobaczymy dwa takie pojazdy – drugim z nich pojadą Andrey Rudskoy i Evgenii Zagorodniuk. Numer 203 otrzymał urzędujący Mistrz Polski, Czech Miroslav Zapletal, który pojedzie swoim H3 Evo VII w towarzystwie Słowaka Marka Sykory. Najbardziej „egzotyczną” załogą będzie argentyński duet jadący VW Amarokiem z South Racing, Fernando Alvarez Castellano i Juan Pablo Monasterolo. Za nimi na liście zgłoszeń widnieje kolejna rosyjska załoga – Denis Krotov i Ukrainiec, choć jadący pod rosyjską flagą, Dmytro Tsyro, którzy wygrali klasyfikację debiutantów w Rajdzie Dakar 2019. Tam jednak startowali MINI, tu zaś pojadą BMW X3. Kolejny numer startowy przyznano fińskiej załodze w składzie Tapio Lauronen i Toni Lauronen, jadącej Mitsubishi Pajero. Finowie to bardzo szybka załoga, która już jest „zadomowiona” na Baja Russia – w 2016 roku wygrali ten rajd w klasyfikacji Mistrzostw Rosji. Za nimi na liście zgłoszeń umieszczono jedyną załogę z polskim nazwiskiem, która ścigać się będzie w klasyfikacji Pucharu Świata. Toyota Hilux zwana „Black Hawkiem” powiezie znanego polskim dakarowym kibicom Litwina Benediktasa Vanagasa, któremu w tym rajdzie partnerować będzie Bartłomiej Boba. Zastąpi on dakarowego pilota Bena, Sebastiana Rozwadowskiego, który tę rundę Pucharu Świata poświęca na rzec z spędzenia czasu z rodziną, w tym z synkiem, który urodził się w trakcie Dakaru 2019. Prawdopodobnie Sebastian powróci na prawy fotel Vanagasa od 3. rundy – czerwcowej Italian Baja.

ben

Benediktas Vanagas

Dwie kolejne pozycje na liście zgłoszeń to rosyjskie załogi – Sergey Uspenskiy i Marina Danilova w Nissanie Pick-up oraz Andrei Halabarodzka i Andrei Rudnitski w Toyocie LC. Listę zgłoszeń w T1 zamykają Francuzi – Jean-Pascal Besson i Sebastien Delaunay w Toyocie Overdrive.
Do Baja Russia Northern Forest w klasyfikacji Pucharu Świata zgłosiło się 6 załóg T2. Tę listę otwiera bardzo sympatyczny rumuński kierowca Claudiu Barbu, którego widywaliśmy na Baja Poland i prawdopodobnie zobaczymy także w tym roku. Na pokładzie Nissana Navary towarzyszyć mu będzie rodak Paul Spiridon. Rywalami Rumunów będą między innymi mocni Łotysze zaznajomieni już z trasami Baja Russia, Aldis Vilcans i Daira Vilcane w Toyocie LC 200. Nissanami Patrolami pojadą dwie załogi z Turkmenistanu, które zgłosiła do rajdu Federacja Sportu Samochodowego Turkmenistanu, czyli turkmeński odpowiednik naszego PZM. Są to Muhammdmyrat Gurbanov i Shamyrat Gurbanov oraz Merdan Toylyyev i Shohrat Toylyyev. Pucharową listę T2 uzupełniają dwie załogi rosyjskie w Toyotach LC 200 –Evgeny Pavlov i Boris Pavlov oraz Igor Meltser i Taisiya Shtaneva.

LA7_0971

Claudiu Barbu

Aż 9 załóg zgłosiło się do pucharowej rywalizacji w Baja Russia w grupie T3. Na czele tej listy widnieje ubiegłoroczny zwycięzca, Rosjanin Dmitrii Ponomarenko, którego tym razem pilotować będzie Dmitrii Karpov. Rosjanie pojadą Polarisem Rangerem RZR XP. Dwa Polarisy RZR 1000 wystawia zeszłoroczny team Ponomarenki, znany nam dobrze Xtreme+. Jednym z nich pojedzie załoga francusko-ukraińska w składzie Frederic Chavigny i Igor Motko, zaś drugim Włosi Michele Cinotto i Maurizio Dominella. Yamahą Garillą YXZ1000 pojedzie węgierski duet Zoltan Garamvolgiy i Antal Takacs. Najbardziej egzotyczną wśród załóg T3 będzie duet z Omanu, który gościliśmy także na Baja Poland 2018, Abdullah Al Zubair i Faisaj Al Raisi w CanAmie Maverick X3. Pozostałe 4 załogi T3 to Rosjanie – Fedor Vorobyev i Kirill Shubin w CanAmie Maverick X3, Alexey Shmotev i Anton Vlasuk w BRP Maverick X3, damsko-męski duet Tatiana Sycheva i Aleksandr Alekseev w CanAmie Maverick X3 oraz całkowicie damska załoga Maria Oparina i Liudmila Petenko w BRP CanAm.

KUZ09599

Dmitrii Ponomarenko

14 załóg rywalizujących w Baja Russia Northern Forest w klasyfikacji Pucharu Świata zmierzy się także w Mistrzostwach Rosji. W krajowych rozgrywkach dodatkowo wystartuje 19 innych załóg. Wśród nich jest polski duet w Dacii Duster – Tadeusz Rzeżuchowski i Wojtek Jermakow. To kolejna – po portugalskiej Baja Portalegre 500 i węgierskim Raid of the Champions – zagraniczna przygoda tych panów i ich Dacii. Polski duet walczyć będzie w ramach grupy R, w której, łącznie z nimi, wystartuje 6 załóg. Dacia Duster zmierzy się z Mitsubishi Pajero, FunCruiserem, Toyotą LC80 i dwoma GAZami 33027.

portalegre2018-SS4AUTO-imagensdesportivas-27out-0286

Tadeusz Rzeżuchowski / Wojtek Jermakow

Baja Russia Northern Forest 2019 rozpocznie się w piątek 15 lutego. Tego dnia rozegrany będzie 19-kilometrowy prolog. Na sobotę zaplanowano 2 oesy – 104km i 170km. W niedzielę zawodnicy również pokonają 2 odcinki – 125km i 104km. Wyniki rajdu poznamy w niedzielę wieczorem – ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na godzinę 19:00 lokalnego czasu (21:00 czasu polskiego).

 

AM

Fot. Michael Lastochkin, Rytis Seskaitis, Denis Kuznetsov, The Rally-Raid Network

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s