OD DAKARU DO DAKARU – rozmowa z Kubą Przygońskim

Raptem miesiąc temu zakończył się Rajd Dakar 2019, a zawodnicy już myślą o edycji 2020. Nie inaczej jest w przypadku Kuby Przygońskiego. Polski kierowca osiągnął świetny wynik w tym terenowym klasyku, ale 4 miejsce to nie jest rezultat, którego nie można by poprawić. Kuba już myśli o tym, by w kolejnym Dakarze sięgnąć po podium. Drogą do tego celu będą także jego starty w Pucharze Świata FIA w Rajdach Cross Country, w którym jednocześnie będzie  bronił zeszłorocznego tytułu. Zarówno w Pucharze, jak i na Dakarze, czeka go starcie z rajdowymi „dinozaurami”, ale już dobitnie pokazał, że mimo młodego wieku, jest w stanie z nimi rywalizować. O czasie młodych, pucharowym „double trouble” i F1 na Dakarze plotkujemy z Kubą Przygońskim 🙂 

 

Nasser Al-Attiyah – 48 lat, Stephane Peterhansel – 53 lata, Carlos Sainz – 56 lat i pośród nich, ścigający się jak równy z równymi, niespełna 34-letni Kuba Przygoński. Jak się czujesz w otoczeniu takich dakarowych dinozaurów?

– Z tym, że jestem prawie o połowę młodszy od tych zawodników, z którymi się ścigamy, czuję się bardzo dobrze. Wiem, że oni na pewno jeżdżą tyle, co ja żyję – i to jest prawda, bo Carlos Sainz to jeździ chyba już więcej niż 35 lat i ściga się samochodem, więc jest to coś fajnego, że w tak młodym wieku możemy rywalizować z tak doświadczonymi zawodnikami. Bo to właśnie o to chodzi, że ci zawodnicy są bardzo doświadczeni, a na Dakarze trzeba być takim doświadczonym motorsportowym zawodnikiem, żeby osiągać sukcesy.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS10_Kuba (4)

Czy Twój przykład oznacza, że to młode pokolenie już zaczyna podgryzać tych dziadków?

– Wydaje mi się, że też trasa Rajdu Dakar zmienia się w taką, że oprócz tego, że trzeba jechać bardzo szybko, to jeszcze też jest ciężką fizycznie i tym młodym zawodnikom jest dużo łatwiej, bo ja jestem w stanie wytrzymać 5 czy 6 godzin pełnego trzymania gazu w trudnych warunkach, przy bardzo dużej temperaturze i to jest na pewno coś bardzo dobrego. Ja jestem fizycznie zawsze bardzo dobrze przygotowany, więc z tego się cieszę.

Dakar2019_ORLEN_Team_Kuba_Tom_Adam_podium (4)

Kto z tego młodego pokolenia Twoim zdaniem zbliża się do Ciebie? Z kim możesz konkurować?

– Na pewno z tych młodszych zawodników to jest Martin Prokop, jest Cyril Despres – to są zawodnicy z tej nowszej generacji, którzy od niedawna jeżdżą. Z nimi na pewno będziemy dalej rywalizowali.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS3_Kuba (8)

Jeśli chodzi o dalszą rywalizację, to właśnie zaczyna się sezon pucharowy. Trochę Ci FIA psikusa zrobiło, bo nie będziesz mógł obronić tytułu w Pucharze Świata w takiej formule, w jakiej był on do tej pory, bo został on rozdzielony na rajdy cross country i rajdy baja. Ty planujesz starty w Pucharze Świata Rajdów Cross Country, czyli tych dłuższych rajdach – dlaczego właśnie ten cykl?

– Będziemy startowali w 5 rundach Pucharu Świata Cross Country – jest to Katar, Abu Dhabi, Kazachstan, Turkmenistan i Maroko. Dlaczego w tej dyscyplinie? Bo ta dyscyplina jest najbliższa Dakarowi, a celem jest oczywiście przyszły Dakar i walka o podium, więc musimy jechać pustynne zawody, żeby być jeszcze większymi specjalistami na pustyni – to jest nasz cel. Trochę szkoda, że kalendarz został podzielony na dwa, bo na przykład do takich Włoch, gdzie ostatnio dwa lata z rzędu wygraliśmy, nie będę jechał, a ten rajd bardzo lubię.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS5_Kuba (5)

No i Baja Poland…

– Jeśli chodzi o Baja Poland, to na szczęście mamy jeszcze trochę czasu, więc tu jeszcze zobaczymy. Na tę chwilę nie jadę, ale będę się starał tak wszystko zrobić, żebyśmy pojechali, no bo fajnie jest się ścigać u nas, w Polsce.  Po tym, jak w zeszłym roku wygraliśmy, jesteśmy na dobrej drodze, żeby tutaj w Polsce dalej pokazać naszą siłę.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS10_Kuba (6)

A jak oceniasz tę decyzję o rozdzieleniu tych Pucharów Świata? FIA argumentuje to tym, że oba cykle będą bardziej dostępne dla zawodników. Ale czy one nie stracą trochę na prestiżu, obsadzie?

– Ja uważam, że stracą te zawody typu baja na pewno, a pustynne zyskają, bo czołówka na pewno tam będzie jechała. Stracą te mniejsze zawody, które właśnie potrzebowały tych czołowych zawodników. Na takie rajdy, jak na przykład Hungarian Baja czy Baja Poland, może przyjechać mniej dobrych, czołowych zawodników, bo jak nie będą się ścigali w tym cyklu, to nie przyjadą. To jest na pewno minus.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS3_Kuba (9)

Przyszłoroczny Dakar jeszcze daleko, ale wiadomo, że to już się o tym myśli. No i teraz to już chyba będzie to pudło?

– Tak, na przyszły Dakar jedziemy walczyć o podium. Wiemy po tym Dakarze, że jesteśmy w stanie bardzo szybko jechać i z odcinka na odcinek walczyć, więc plan mamy na pewno mocny i nie boimy się, że będziemy walczyć o podium, bo wiemy, że jesteśmy w stanie je osiągnąć. Oczywiście jak zwykle Dakar to jest Dakar – jest bardzo nieprzewidywalny i wszystko może się wydarzyć, ale wszystko wskazuje na to,  że jak dobrze przepracujemy ten rok, to powinno być bardzo dobrze.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS5_Kuba (7)

Mają się w przyszłym roku pojawić na Dakarze kolejne ciekawe nazwiska. Od jakiegoś czasu mówi się o Fernando Alonso, a ostatnio także o Valentino Rossim. Myślisz, że oni będą w stanie powalczyć, czy nie, czy do Dakaru trzeba dojrzeć?

– Super! Cieszę, się, że Fernando Alonso z F1 czy Valentino Rossi chcą wystartować w Dakarze. Oczywiście wiem to z doświadczenia i jestem tego pewien, że tego typu zawodnicy mogą być super szybcy, to się oczywiście okaże na samych zawodach, ale na pewno będzie im bardzo trudno szybko jechać, bo sztuką na Dakarze jest jechać szybko, ale w niektórych miejscach hamować – po prostu jest niebezpiecznie i trzeba gdzieś zahamować, a tacy zawodnicy po prostu niczego się nie boją i jadą za szybko i uszkodzą samochód albo coś. To się okaże. Ale na pewno takich ludzi potrzeba, bo oni przyciągają większą ilość osób obserwujących te zawody i fajnie jest na tle tych zawodników pokazywać, że ci doświadczeni zawodnicy pustynni jadą super szybko i to jest dopiero klasa jazdy.

 

Dakar2019_ORLENTeam_SS9_Kuba (22)

I chyba fajnie będzie z takimi wygrywać, co jest bardzo realne…

– Tak, na pewno wygrywanie z takimi zawodnikami też będzie fajne, chociaż wiadomo, że to jest inna dyscyplina, ale zawsze to też coś pokazuje.

Dakar2019_ORLENTeam_SS9_Kuba (12)

 

Rozmawiała Anna Michalska

Fot. ORLEN Team

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s