PADŁEŚ? POWSTAŃ! – rozmowa z Maćkiem Giemzą

To nie jest tak, że zawsze jest świetnie, zawsze do przodu i zawsze na wozie. Czasami jest tak, że przypadek czy złośliwość rzeczy martwych sprawia, że lądujesz pod wozem – niekoniecznie dosłownie – mimo tego, że dajesz z siebie 100%. Czasami trzeba upaść, by podnieść się i iść dalej z jeszcze większą siłą. „Padłeś? Powstań! Popraw koronę i zasuwaj!” – to popularne hasło idealnie pasuje do Maćka Giemzy. No cóż, na Dakarze 2019 się nie udało, ale przecież świat się nie kończy na tym jednym starcie. Z Maćkiem Giemzą rozmawiam o tym, jak z porażek czerpać motywację.

 

Dakar 2019 – miało być lepiej niż w zeszłym roku, a niestety wyszło inaczej, bo pokonała Cię awaria motocykla. Czy w związku z tym, że odpadłeś z rajdu nie ze swojej winy, masz niesmak?

Może nie tyle niesmak, co niedosyt, bo faktycznie chciałem poprawić ten zeszłoroczny wynik i wszystko wskazywało na to, że to 15 miejsce jest w zasięgu ręki. Niestety awaria motocykla wykluczyła mnie z gry. Ale z tego rajdu wywieźliśmy tez dużo pozytywnych informacji – że właśnie to tempo jest dużo lepsze i że jesteśmy już w stanie rywalizować z zawodnikami, z którymi jeszcze rok temu nie byliśmy w stanie podjąć walki na żadnym etapie.

Dakar2019_ORLEN_Team_Maciek_Adam (9)

W ostatnim momencie, kiedy byłeś sklasyfikowany, czyli po 7. etapie, zajmowałeś 22 miejsce, czyli już lepsze niż to zeszłoroczne 24, a jeszcze 3 etapy były przed Tobą i rzeczywiście była szansa na przynajmniej tę pierwszą dwudziestkę.  Czy jesteś rozczarowany tym, że się nie udało?

Na początku na pewno było mi z tego powodu bardzo przykro, bo wiem, że do 15 miejsca, mimo tego, że byłem 22., te straty nie były bardzo duże, a tempo z 6. i 7. etapu wskazywało na to, że są bardzo duże szanse na to, żeby się dobić do tej piętnastki. Rozczarowanie było może trochę na początku i taka wewnętrzna złość, ale to tylko na chwilę. Jestem sportowcem, miałem już w życiu takie sytuacje, może nie na tak ważnym wyścigu, jak Rajd Dakar, ale już to kiedyś przeżywałem w trochę mniejszej skali.

Dakar2019_ORLEN_Team_Maciek_Adam (26)

Czyli umiesz już się podnosić po takich wydarzeniach i przekuwać porażki w motywację?

Myślę, że tak i myślę, że to na pewno jest jakaś lekcja pokory. Z tych wszystkich minusów trzeba wyciągnąć plusy i jeszcze je uwydatnić w trakcie sezonu. Na pewno w tym sezonie będę pracował jeszcze ciężej, bo ten Dakar, mimo tego, że go nie ukończyłem, był niesamowicie motywujący.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS2_Maciek_Adam (3)

A są już plany na przyszłoroczny Dakar?

Na razie mamy plany na sezon Mistrzostw Świata w Rajdach Cross Country – rajd Silk Way, rajd Atacama w Chile i Rajd Maroko – to są te rzeczy, na których będziemy się najmocniej skupiać, a jeśli przepracujemy ten sezon, to dalej będziemy myśleć.

Dakar2019_ORLEN_Team_Maciek_Adam (14)

Wspomniałeś o rajdzie Silk Way – to nowy rajd w Mistrzostwach Świata i nowy rajd w ogóle dla motocyklistów, bo do tej pory ścigały się w nim tylko samochody. Jest to też rajd trochę podobnego kalibru, co Dakar, zresztą czasami bywa nazywany „azjatyckim Dakarem”. Jak się do niego nastawiasz?

Tak, tam też jest 10 etapów, też 5000km i to będzie dla mnie, ale i dla wszystkich motocyklistów totalnie nowy rajd. Nie spodziewamy się, co tam nas na trasie spotka, jaki teren, jakie pułapki. Na pewno trzeba będzie na tym rajdzie bardzo uważać, żeby nie dać się zwieść.

Dakar2019_ORLEN_Team_Maciek_Adam (22)

W tym sezonie skupisz się na obronie tytułu juniorskiego, czy już patrzysz na miejsca w całych Mistrzostwach? Już w zeszłym roku poszło Ci nieźle w Mistrzostwach, a i Twoje czasy na Dakarze też pokazały, że mocno pukasz już do tej czołówki.

Na rywalizację ze ścisłą czołówką jest jeszcze za wcześnie, ale zbliżamy się już do niej sukcesywnie i to widać gołym okiem po wynikach. Może jeszcze nie uda nam się z fabrycznymi zawodnikami w tym roku wygrać, ale już do Dakaru wykonamy na tyle mocną pracę, że będziemy już bardzo blisko nich, a może nawet na niektórych etapach będziemy z nimi.

Dakar2019_ORLEN_Team_SS6_Maciek_Adam (18)

 

AM

Fot. ORLEN Team

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s