DAKAR 2020 – ROZDZIAŁ III

42. edycja Rajdu Dakar odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, największym kraju Półwyspu Arabskiego, w dniach 5-17 stycznia. Rajd, który rozpoczął swój wędrowny żywot w Afryce, a następnie przeskoczył do Ameryki Południowej, teraz znalazł swój nowy dom w Azji. Jeddah, gospodarcze serce kraju, będzie gościć start rajdu, rozpoczynający liczącą ponad 9000 km podróż do przyszłego kompleksu Qiddiya, niedaleko Rijadu, w którym zawodnicy będą mieli dzień odpoczynku. W Qiddiya odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jego Wysokości Księcia Abdulaziza bin Turki AlFaisal Al Saud i Jego Wysokości Księcia Khalida bin Sultan Abdullah Al Faisal. Spośród gości, Laia Sanz, Stephane i Andrea Peterhansel, Carlos Sainz, Giniel de Villiers, Nani Roma, Adrien van Beveren, Joan Barreda, Sam Sunderland i, oczywiście, lokalny bohater, Yazeed Al-Rajhi już zgłosili swój udział w rajdzie. 

W styczniu 2020 Rajd Dakar dokona pierwszego wjazdu na terytorium 30. kraju-gospodarza, którym będzie Arabia Saudyjska. Po trzech dekadach w Afryce i 11 edycjach w Ameryce Południowej, kierowcy największego rajdu na ziemi są zaproszeni do napisania nowego rozdziału jego historii w największym kraju Bliskiego Wschodu. Ziemie Arabii Saudyjskiej, rozciągające się od Morza Czerwonego na zachodzie do Zatoki Perskiej na wschodzie, obejmują rozległe pustynne przestrzenie, z mozaiką terenów i wszystkimi składnikami, jakie powinna posiadać urozmaicona trasa, zgodna z rajdową mentalnością: satysfakcjonującą jazdą i prędkością, wystawianiem na próbę umiejętności nawigacyjnych i przesuwaniem granic wytrzymałości zawodników.

1

Klasyczne koncepcje Dakaru, jak przygoda i odkrywanie, będą się przejawiać w tym rajdzie, gdy będzie się on kierował do mało zamieszkałych regionów, gdzie kierowcy się dotąd jeszcze nie ścigali. Nieznany teren sprawi, że żaden z pretendentów do korony nie będzie miał przewagi związanej z walką na własnym terenie. Obszary górskie w pobliżu granicy z Jordanią poprowadzą zawodników głęboko w labirynt dolin, natomiast wydmy „Empty Quarter” – niektóre z nich sięgają 250 m  wysokości – staną się sceną, na której błyszczeć będą „wydmowi surferzy”.

bdc399d2-ea7e-43f8-9161-2b103909f046@augure

Jego Wysokość Książę Abdulaziz bin Turki AlFaisal Al Saud, Przewodniczący Głównych Władz Sportowych Arabii Saudyjskiej: Jesteśmy zachwyceni, że Rajd Dakar, wydarzenie o zasięgu globalnym, przybywa po raz pierwszy do Królestwa Arabii Saudyjskiej i na Bliski Wschód. Saudyjski Dakar 2020 będzie podróżą przez zapierające dech plenery, nieznane krajobrazy, niespodziewane wyzwania, nieopowiedziane historie i niewiarygodne wspomnienia. Arabia Saudyjska i Rajd Dakar wspólnie napiszą nowy rozdział i opowiedzą nową historię o tym, jak największy rajd na ziemi i najbardziej ambitna misja społeczna na tej planecie – Vision 2030 – zjednoczyły się, aby na nowo zdefiniować pojęcie przygody.

3

David Castera, Dyrektor Rajdu Dakar: Afryka, Ameryka Południowa… a teraz Azja. Trzeci rozdział tej historii jest szczególnie fascynujący i ekscytujący z punktu widzenia rajdu zorientowanego na eksplorację, jak Dakar. Tutaj, w największym państwie regionu, możemy pozwolić wyobraźni zaszaleć przy nieskończonych możliwościach stworzenia trudnej, zrównoważonej i zróżnicowanej trasy. Sportowe wyzwanie, jakie szykujemy na 42. edycję, wykorzysta pełen potencjał tego rozległego kraju i jego mozaiki pustyń, gór, kanionów, dolin i nadmorskich krajobrazów.

2

 

Mat. pras. ASO

Fot. Sharaee2030

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s