Rajdowe święto – Kamena Rally Team przed startem w Baja Portalegre 500

Nareszcie! Już w najbliższy piątek Kamena Rally Team wystartuje w portugalskim rajdzie Baja Portalegre 500. Na ten rajd Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz czekali cały rok. To dla nich prawdziwe święto cross-country, podobnie, jak dla Portugalczyków. Wystarczy powiedzieć, że Kamena Rally Team będzie miał na Baja Portalegre 500 grubo ponad setkę rywali, a to już zapowiada emocje na najwyższym poziomie.

Baja Portalegre 500, która będzie rozegrana w dniach 25-26 października w Portugalii, to dla Kamena Rally Team główny punkt ich rajdowego programu na rok 2019. W zeszłym roku po raz pierwszy posmakowali tej przygody i już wtedy powiedzieli – my tu wrócimy! I wracają. Po całym intensywnym sezonie wreszcie przyszedł czas na prawdziwą frajdę, a taką dla Tomasza Białkowskiego i Dariusza Baśkiewicza jest start w Baja Portalegre 500.

IMG-20191023-WA0016

Uwielbiam się ścigać w Portugalii, uwielbiam tamten styl jazdy, uwielbiam tamte trasy! A przede wszystkim tutaj jest z kim się ścigać, bo jeśli chodzi o pojazdy UTV, to jest to najbardziej oblegany rajd w Europie, a być może i na świecie. W tym roku będziemy mieli aż 117 rywali! Są to głównie Portugalczycy, a oni doskonale znają te tereny, więc walka będzie na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Tym bardziej, że lokalni kierowcy jeżdżą zerojedynkowo – albo wygraj, albo zgiń. Cały rok się szykowaliśmy na to starcie, choć nie jedziemy tam po wynik, a po świetną zabawę. Mam tylko nadzieję, że Portugalczycy aż tak bardzo nam nie dołożą… – mówi Tomasz Białkowski.

IMG-20191023-WA0014

Tegoroczna Baja Portalegre 500 będzie miała wyjątkowo mocną obsadę, bowiem jest ona ostatnia rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja, a w przeciwieństwie do poprzednich lat, ta rozgrywka nie jest jeszcze rozstrzygnięta, więc zjeżdżają się tu największe rajdowe gwiazdy. Listy zgłoszeń do tego rajdu pękają w szwach – liczą ponad 400 pojazdów! Najliczniejsza jest stawka pojazdów SSV (czyli po naszemu UTV). W tej kategorii zmierzy się aż 118 załóg! To jeszcze więcej niż przed rokiem – wtedy startowało tu 97 załóg SSV. Na liście zgłoszeń widnieje kilka świetnych nazwisk, jak chociażby Jutta Kleinschmidt, jedyna jak dotąd kobieta, która wygrała Rajd Dakar. Przede wszystkim jednak dominują Portugalczycy, dla których Baja Portalegre 500 jest najważniejszym rajdem w sezonie.

IMG-20191023-WA0018

Ten rajd jest dla Portugalczyków prawdziwym świętem cross-country. Nie tylko dla zawodników, którzy tu dosłownie stanowią armię, ale także dla kibiców, których są tu tysiące. To ogromna frajda ścigać się na trasach, które praktycznie na całej długości są obstawione kibicami, którzy dopingują nie tylko lokalne załogi, ale każdego zawodnika. Sama trasa jest dość łatwa nawigacyjnie, ale bardzo podstępna. W zeszłym roku widzieliśmy mnóstwo aut, które stały porozbijane na trasie. Trzeba być bardzo czujnym, a wręcz wyczulonym na te niespodzianki, więc czeka mnie tu sporo pracy, ale to właśnie lubię – mówi Dariusz Baśkiewicz.

IMG-20191023-WA0017

Kamena Rally Team jest już w Portugalii. Sama Baja Portalegre 500 rozpocznie się czwartkowymi odbiorami administracyjnymi i badaniami kontrolnymi oraz wieczorną ceremonią startu. Ściganie zacznie się w piątek – najpierw zawodnicy pokonają króciutki, bo liczący zaledwie 4,66 km prolog, a następnie zmierzą się z 69-kilometrowym oesem. Prawdziwa rajdowa uczta czeka ich natomiast w sobotę, bowiem na ten dzień organizatorzy zaplanowali oes-gigant o długości aż 344 km! To będzie ogromne wyzwanie dla zawodników oraz ich pojazdów. Kamena Rally Team jest jednak dobrze przygotowany, zarówno fizycznie, psychicznie, jak i sprzętowo. W końcu to dla nich rajdowe święto!

 

Mat. pras. Kamena Rally Team

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s