Im trudniej, tym lepiej – Japa Team wygrywa Raid of the Champions

Rozgrywany w miniony weekend na Węgrzech Raid of the Champions był dla Japa team ostatnim rajdem cross-country w sezonie 2019. Sezonie wyjątkowo udanym, bowiem Jacek Soboń zaliczył w nim tyle lądowań, ile startów, czyli tyle zwycięstw, ile rajdów. W tym rajdzie wystartował on z nowym pilotem – Grzegorzem Urbanem, ale, jak mówi, pilot mu za bardzo nie przeszkadzał 😉 Również ten rajd padł łupem Japa Team, w dodatku załoga triumfowała nie tylko w grupie TH, ale także wśród wszystkich załóg samochodowych, jakie wystartowały w tym rajdzie. W ten sposób Jacek Soboń przypieczętował swoje zwycięstwo w Mistrzostwach Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ oraz w Mistrzostwach Węgier.

Jacek Soboń z Japa Team triumfował w Raid of Champions w zeszłym roku, tym razem jednak ten rajd okazał się dla niego jeszcze bardziej udany. Spodziewał się dobrego wyniku jeszcze przed startem rajdu.

Jak przyjechaliśmy na Węgry i zobaczyłem, jaka jest pogoda, że pada deszcz i że jest ślisko, a także rano, jak jechaliśmy z hotelu na bazę wzdłuż oesu, zatrzymałem się i sprawdziłem, jaka jest nawierzchnia, że jest mocno ślisko, to już wtedy pojawił mi się banan na twarzy, bo warunki są takie, jak lubię, czyli mokro i ślisko i na pewno będzie mi to sprzyjało. W takich warunkach różnice między bardzo mocnymi samochodami się troszeczkę zacierają. I faktycznie – już po dwóch piątkowych 7-kilometrowych oesach nawet nad tak mocnym autem, jak MINI, mieliśmy 2:10 przewagi – mówi Jacek Soboń.

DSC00105

W sobotę zawodnicy czterokrotnie przejeżdżali 38-kilometrowy oesy, a w niedzielę jechali ten odcinek „pod włos” trzy razy. Te „pełnowymiarowe’ odcinki także okazały się szczęśliwe dla załogi Soboń / Urban.

Wszystko szło zgodnie z planem. Miałem dobrze dobrane opony, były agresywne, więc dobrze się wgryzały w teren. Dla mnie im trudniej, tym lepie. Mi pasują takie oesy, gdzie jest mokro, gdzie jest ślisko, gdzie pada deszcz, wąskie, techniczne ścieżki w lesie, gdzie trzeba dużo kręcić kierownicą – takie warunki po prostu lubię. Startując do sobotnich oesów wiedziałem, że to może być rajd dla mnie. I tak też się okazało – po dwóch pierwszych sobotnich oesach wysunąłem się zdecydowanie na prowadzenie, więc już było bardzo fajnie. Potem niektórzy zawodnicy zaczęli nieco odrabiać straty, np. Michał Małuszyński w MINI, ale na koniec dnia i tak byliśmy najszybszą załogą samochodową, mieliśmy przewagę 23 sekund . I tę pozycję utrzymaliśmy do końca rajdu – opowiada Japa.

DSC_0022_BURST20191109085150576

Ten rewelacyjny wynik to zasługa nie tylko załogi, ale także Mariusza Borowskiego i jego ekipy, która serwisowała auto.

Serwis świetnie się tutaj spisał, stanął na wysokości zadania, że auto przed rajdem było na tyle dobrze przygotowane, że nie było żadnych, nawet najdrobniejszych awarii podczas rajdu – podkreśla Jacek Soboń.

DSC_0013

Równie dobrze spisało się drugie auto i druga załoga zespołu – Jarek Andrzejewski i Maciek Radomski w swojej „Korbie” zajęli w Raid of the Champions 3 miejsce w grupie TH.

Cieszę się też, że nasz teamowy kolega, Jarek Andrzejewski, bardzo ładnie pojechał, miał bardzo czyste przejazdy i nie popełniał błędów, Korba była dobrze przygotowana przez serwis, podobnie zresztą, jak moja Navara. Teamowo dojechaliśmy bardzo fajnie, wysoko – ja pierwsze miejsce w TH i wśród samochodów, Jarek 3 miejsce w TH, utrzymaliśmy nasze pozycje w CEZ. Ja miałem swoją pozycję w sezonie wywalczoną już wcześniej, tutaj tylko potwierdziłem, że jestem najszybszy w TH w CEZ, a Jarek utrzymał swoją 2 pozycję w CEZ, zdobywając Wicemistrzostwo. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z rajdu, ale także z całego sezonu – mówi dumny Japa.

DSC00206

Teraz już pozostało tylko odebrać wszystkie tegoroczne trofea –Japa Team wywalczył sobie Mistrzostwo CEZ, Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Węgier i Mistrzostwo Czech.

 

Mat. pras. Japa Team

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s