NA SZYBKO – startuje Polskie Safari

Będzie szybko – mówią organizatorzy, którzy reklamują trasy Polskiego Safari jako zupełnie inne niż wszystkie. Będzie szybko – bo rajd krótki, w zasadzie jednodniowy. Będzie szybko – bo i lista zgłoszeń nieco za krótka, ale za to treściwa i z niespodziankami. No to lecimy!

Polskie Safari to nowy-stary rajd w kalendarzu polskich rajdów baja. Nowy, bo w ostatnich latach go nie było, a w każdym razie nie w tej wersji. Stary, bo ma długą historię. Ale skoro ma być szybko, to w historię się nie zagłębiajmy, tylko spójrzmy w przyszłość. Najbliższą przyszłość. Otóż Polskie Safari w zasadzie w całości rozgrywać się będzie w niedzielę, gdyż na ten dzień zaplanowano wszystkie odcinki specjalne. Odcinków tych będzie 4 – dwukrotnie zawodnicy pokonają OS Chorzele i OS Jednorożec. Ich łączna długość to 130km, zatem ściganie będzie krótkie, ale intensywne. I szybkie, bo zawodników czekają oesy inne niż na pozostałych rajdach baja, gdyż tu nie będzie żadnych piaszczystych czy błotnistych poligonów, a drogi gruntowe. Na tych drogach walczyć będą walczyć zawodnicy RMPST, RPPST i PPRB, którzy już po raz 4. w tym roku powalczą o punkty w swoich kategoriach. Listy zgłoszeń zawierają łącznie 58 pozycji – większość z nich to stali bywalcy tegorocznych tras baja, ale są też niespodzianki. Zobaczmy, kto zmierzy się w Polskim Safari.

 

RMPST

PSrmpst

Zacznijmy od nieobecnych –niestety na Polskim Safari zabraknie prowadzącego w klasyfikacji Włodka Grajka oraz jego wiecznie uśmiechniętego superpilota, Piotrka Brakowieckiego. Włodek nie zdążył jeszcze odbudować swojego BMW po przykrej przygodzie na Warszawskim Safari, ale prace są w toku, więc jest szansa na to, że ten przesympatyczny duet zobaczymy na Baja Poland. Natomiast i tak pojedynek w T1 i generalce na Polskim Safari zapowiada się smakowicie, bo do udziału w tym rajdzie zgłosili się urzędujący Mistrzowie Polski, Mirek Zapletal i Bartek Momot,  oraz Mistrz Polski 2015, Paweł Molgo, który, podobnie, jak w Warszawie, pojedzie w towarzystwie Rafała Martona, który z kolei ma ewidentną chrapkę na zdobycie w tym roku tytułu Mistrza Polski Pilotów. Do tych dwóch par, które stoczyły ze sobą pasjonujący pojedynek na Warszawskim Safari, dołączają nieobecni w stolicy Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik, którym zapewne przypadną do gustu szybkie trasy tego rajdu.. Stawkę T1 uzupełniają nie mniej waleczni panowie w srebrnym BMW, czyli Darek Jedliński i Piotrek Oskwarek.

Najliczniejszą na Polskim Safari stawką będzie grupa T2 – zobaczymy aż 5 załóg. Ich listę otwierają broniący mistrzowskiego tytułu Grzesiek Szwagrzyk i Kuba Moliter. Nie może także zabraknąć czarnej Navary 4xDrive, która jak zwykle powiezie Roberta Kufla i Daniela Dymurskiego. O podium w T2 powalczy także ponownie Klaudia Podkalicka, której jak zwykle towarzyszyć będzie Błażej Czekan. Kolejne starcie z „rempstowymi” trasami oraz rywalami czeka też Darka Kalisza i Marka Siarka. Piątą załogą T2 na liście zgłoszeń są dawno nie widziani na rajdowych trasach (o ile się nie mylę, to ostatnio walczyli w Baja Poland 2016), za to niezwykle pogodni Rebeka i Grzesiek Jankowscy. Oczywiście pojadą oni swoim żółciutkim Pajero.

3 załogi powalczą o triumf w grupie TH, czyli teoretycznie każda z nich stanie na podium – pytanie, kto na którym stopniu. Teoretycznie, gdyż najpierw trzeba dojechać do mety, czego oczywiście wszystkim trzem załogom życzę. Miejsca na podium „rozlosują” między sobą „Gepardy”, czyli Grzesiek Marciniak i Krzysiek Tomczuk, wesoła załoga Range Rovera w składzie Robert Łyżwa i Michał Krotiuk oraz połowa „eremefów”, czyli Krzysiek Biegun i Tomek Dołhan.

Podobna sytuacja, jak w TH, ma miejsce w grupie OPEN – tu także zgłosiły się trzy załogi. Ponownie walka toczyć się będzie między czarnym Rangerem a kolorowym Hiluxem, a właściwie między ich załogami w składzie odpowiednio: Paweł Liczycki i Grzesiek Komar oraz Filip Łukasik i Bartek Krencik. Sporym zaskoczeniem jest natomiast załoga, która zetrze się z nimi i na pewno obu załogom będzie chciała pokrzyżować szyki. Mowa o rodzeństwie Odejewskich, czyli Hubercie i Dominice, których na rajdowych trasach nie widzieliśmy bodajże 2 lata.

 

RPPST

PSrppst

Lista zgłoszeń RPPST jest ciutkę liczniejsza niż RMPST i zawiera 19 pozycji. Otwiera ją prowadzący obecnie w klasyfikacji duet Łukasz Bzdyl i Mariusz Włosiński. Za nimi znajduje się Japa, czyli Jacek Soboń, w towarzystwie nowego pilota – Waldka Niezabitowskiego zastąpi Przemysław Markowski. Na Polskim Safari zabraknie natomiast głównych rywali Japy, czyli przemiłych panów Tomka i Filipa Gołków. Nie zabraknie natomiast Piotrka Burchackiego i Tomka Janika oraz ich Nissana Patrola. Obecny będzie także „Słonik” ze Sławkiem Jabłońskim i Rafałem Jędrysem na pokładzie. Do walki ponownie staną także jedyni tegoroczni rywale Japy w S1-3000, pucharowe „Gepardy” Mateusz i Patrycja Marciniakowie. Nie może też zabraknąć na Polskim Safari Kuby Jęcha i Łukasza Kujbidy w ich Pajero. Na mazowieckie trasy wyjedzie także czerwoniutki Tomcat z Ewą Soroczyńską za kierownicą. Tym razem jednak kto inny zasiądzie na jego prawym fotelu – Radka Bombę zastąpi bowiem Paweł Staroń.  Listę zgłoszeń w grupie S1 zamyka załoga Adam Biliśnki i Artur Janda.

W S2 oczywiście pojawią się obie załogi Rajdos Ekipos, czyli Darek i Bartek Krzywkowscy oraz Michał „Golon” Goleniewski i Marcin Michalski. Jak zwykle w szranki z nimi staną Tomek Kobyłecki i Michał Pawłowski. Przez pola i łąki pomknie również czarny Wranglerek wiozący dwóch Michałów – Smoleńskiego i Wilczyńskiego. Ponownie zobaczymy w boju Wojtka Porębę, któremu tym razem będzie towarzyszył Dominik Jazic. Kolejne Pajero wieźć będzie Daniela Stachurskiego i Krzyśka Krupę, zaś Nissan Patrol Kubę Łytkowskiego i Bartka Tetera. „Padżerakami” pojadą również Krzysiek i Karol Marciniak oraz Filip Pająk i Mateusz Matecki. Choć Polskie Safari nie jest rundą Dacia Duster Cup, to dwa takie auta tutaj zobaczymy. O kolejne punkty w klasyfikacji S2 powalczą Tomek Baranowski i Grzesiek Konczak, zaś druga z załóg jest w połowie nowa 😉 Nowy jest bowiem kierowca Tadeusz Rzeżuchowski, mniej nowy, bo ma już za sobą start w Warszawskim Safari, Daniel Siatkowski.

 

PPRB

PSprb

Jak zwykle zawodnicy PPRB stanowią najliczniejszą grupę – na Polskim Safari zmierzy się ich 24. Podium między sobą rozegra 3 motocyklistów, wśród których – można powiedzieć tradycyjnie w tym roku – nie zabraknie dakarowca. Tym razem będzie to Krzysiek Jarmuż. Rywalizację z dakarowcami ewidentnie polubił Tomek Dąbrowski, więc i teraz nie może go zabraknąć. Żadnego rajdu nie odpuszcza Piotrek Zawiliński, który oczywiście także pojawi się w Przasnyszu na swoim ukochanym KTMie, który przeszedł reanimację po topieniu na Warszawskim Safari i już jest gotowy do walki.

O najwyższy stopień podium w Q2 znów „bić” się będą Piotrek Serbista i Agata Stefaniak. Poprzeszkadzać im w tym będzie po raz drugi chciał Patryk Sudoł.

Nikt natomiast nie będzie przeszkadzał dwóm drużynom rywalizującym ze sobą w tym roku w Q4. Łódzki Klub Offroadowy reprezentować będzie oczywiście prezes Arek Lindner, natomiast mimo zgłoszenia w rajdzie nie wystartuje jego brat Radek, który uległ kontuzji. Oczywiście też na starcie staną dwaj kolejni zawodnicy ŁKO, czyli Darek Szor i Jarek Szpunar. W przewadze liczebnej, bo wspierani dodatkowo w ramach ATV Polska przez Piotrka Jędrzejewskiego będą tym razem „Janosiki”, które wystąpią w standardowym składzie: Remik Kusy, Andrzej Pieron i Marcin Talaga.

Na Polskim Safari zobaczymy aż 10 załóg UTV. Polarisami pojadą: Mateusz Budziło i Tomek Waloch, Andrzej Miklaszewski i Jarek Małkus oraz Marcin Skarżyński. Na starcie staną także 2 załogi w Yamahach YXZ: Rafał Krawczyk i Maciej Wilczak oraz Marcin Sobiech i Inez Kieliba, czyli „starzy znajomi” z RMPST. Najwięcej załóg wybrało Can-Amy Mavericki – tych pojazdów na Polskim Safari zobaczymy aż 5. Pojadą nimi: Tomasz Bialkowski i Dariusz Baśkiewicz, Mirek Stocerz i Grzesiek Kubis, Łukasz Kwaśniewski i Damian Figiel, Grzegorz Mikuła i Piotr Szczygieł oraz Andrzej i Tomasz Karłowicz.

 

AM

Fot. Piotr Marchut

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s